• Zajęcia unijne

        •  

                                                                             

           

           

          Projekt  systemowy „Zapewnijmy dzieciom lepszy start” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

          Okres realizacji projektu: wrzesień 2011- czerwiec 2013 r.

           

          Nasza szkoła przystąpiła do projektu, którego celem jest: wyrównanie szans edukacyjnych uczniów poprzez indywidualizację procesu kształcenia dzieci, tworzenie warunków równych szans edukacyjnych poprzez udzielenie wsparcia na rzecz instytucji systemu oświaty oraz osób napotykających na bariery o charakterze środowiskowym, ekonomicznym, geograficznym i zdrowotnym utrudniające lub uniemożliwiające dostęp do usług edukacyjnych oraz wzmocnienie atrakcyjności i podniesienie jakości oferty edukacyjnej szkół, ukierunkowane na rozwój kluczowych kompetencji oraz wzmocnienie zdolności uczniów.

          Na podstawie przeprowadzonych diagnoz potrzeb uczniów w zakresie indywidualizacji nauczania w projekcie przewidziano do realizacji 8 rodzajów zadań:

          Zad. 1  Zajęcia dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, w tym także zagrożonych ryzykiem dysleksji – w ramach projektu zaplanowany materiał został zrealizowany oraz osiągnięto zamierzone efekty. Uczestnicy zajęć rozwinęli następujące umiejętności techniki głośnego i cichego czytania, rozumienia słuchanego i samodzielnie czytanego tekstu, poprawnego pisania, stosowania podstawowych zasad ortograficznych, estetycznego pisania oraz dokonywania poprawnej analizy i syntezy słuchowej oraz wzrokowej wyrazu. W zajęciach brało udział 10 uczniów (7 chłopców i 3 dziewczynki).

          Zad. 2  Zajęcia dla dzieci z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych – celem zajęć było uzyskanie odpowiedniego poziomu rozumowania operacyjnego, zwiększenie zdolności do funkcjonowania na poziomie ikonicznym i symbolicznym, rozwijanie wyobraźni ucznia, umiejętności logicznego myślenia oraz udoskonalenie pamięci, spostrzegawczości i orientacji przestrzennej. W wyniku przeprowadzonych zajęć uczniowie mobilizowali się do pracy, potrafili prawidłowo dokonać analizy zadania, znali i stosowali pojęcie liczby, potrafili dokonać klasyfikacji przedmiotów, usprawnili liczenie, kształtowali wartościowe cechy charakteru, takie jak systematyczność, wytrwałość, inicjatywa.

          Zad. 3  Zajęcia logopedyczne dla dzieci z zaburzeniami rozwoju mowy realizowane zajęcia wyrabiały i utrwalały właściwy tor oddechowy, kształciły umiejętność słuchania, usprawniały motorykę narządów mowy, korygowały wadliwą artykulację głosek, utrwalały prawidłowy wzorzec artykulacyjny, wdrażały dzieci do twórczej aktywności słownej, wyrównywały szanse edukacyjne dzieci z zaburzeniami mowy. W zajęciach brało udział 8 dzieci (5 chłopców i 3 dziewczynki). W wyniku realizacji działań uczniowie usprawnili motorykę i koordynację narządów artykulacyjnych, poznali poprawny sposób artykulacji zaburzonych głosek, wzbogacili słownictwo, rozwinęli umiejętność formułowania wypowiedzeń, usprawnili percepcję słuchową.

          Zad. 4  Zajęcia socjoterapeutyczne i psychoedukacyjne dla dzieci z zaburzeniami komunikacji społecznej – Realizowane zajęcia uwzględniały cele i rezultaty projektu związane z: zaspokojeniem potrzeby przynależności do grupy, nawiązywaniem prawidłowych relacji z rówieśnikami, dostarczaniem wiedzy na temat skutecznej komunikacji, zdobyciem umiejętności wyrażania uczuć, budowaniem pozytywnego obrazu siebie i zwiększeniem poczucia własnej wartości. Realizowane zadania związane były z zapewnieniem bezpieczeństwa, rozwijaniem wiary we własne możliwości, przygotowaniem do pełnienia ról społecznych, umiejętności współpracy i współdziałania, stwarzaniem warunków umożliwiających przeżywanie różnych stanów emocjonalnych. W zajęciach brało udział 10 dzieci z klas II, w tym 6 dziewczynek i 4 chłopców.

          Zad. 5  Gimnastyka korekcyjna dla dzieci z wadami postawy – W zajęciach brało udział 26 uczniów w dwóch grupach, w których praca skierowana była na wady kręgosłupa lub płaskostopie. Głównym celem zajęć było kształtowanie nawyku prawidłowej postawy, korygowanie zaburzeń statyki ciała, wzmocnienie mięśni stopy utrzymujących jej sklepienie, uzyskanie pełnego zakresu ruchów w stawach kończyn dolnych. Ćwiczenia stosowane na zajęciach były odpowiednio dostosowane do rodzajów wad postawy, obejmowały ćwiczenia korygujące plecy okrągłe, skrzywienie boczne kręgosłupa, plecy wklęsłe oraz płaskostopie. Po zakończeniu zajęć uczniowie potrafią samodzielnie skorygować i przyjąć prawidłową postawę, samodzielnie wykonać ćwiczenia domowe, wykazują większą sprawność ruchową w stawach i poprawę ogólnej sprawności fizycznej. Po przeprowadzeniu badań widoczne jest zmniejszenie wady płaskostopia.

          Zad. 6  Zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów uzdolnionych w kierunkach matematyczno-przyrodniczych – Celem zajęć było rozwijanie samodzielność, zainteresowań matematyczno – przyrodniczych, wspomaganie harmonijnego rozwoju osobowości w sferze intelektualnej, umożliwienie osiągniecia sukcesu, kształtowanie chęci działania na rzecz przyrody, poznanie różnych środowisk przyrodniczych, rozwijanie ciekawości w poznawaniu otaczającego świata, kształtowanie umiejętności stosowania matematyki w życiu codziennym, rozwijanie wyobraźni, umiejętności twórczego i logicznego myślenia. W wyniku przeprowadzonych zajęć uczestnicy projektu mieli aktywny kontakt z nauką, rozbudzali w sobie potrzeby intelektualne i ciekawość otaczającego świata przyrody, rozwinęli zainteresowania i zdolności. W zajęciach uczestniczyło 8 uczniów z klas II (5 chłopców i 3 dziewczynki).

          Zad. 8  Zajęcia rozwijające zainteresowania/predyspozycje uczniów uzdolnionych artystycznie (zaj.muzyczno-wokalne/teatralne/plastyczne)oraz ARTETERAPIA – W czasie realizacji zajęć wokalnych uczniowie uczyli się nowych piosenek, rozpoznawali zmiany tempa, rytmu, dynamiki, artykulacji, barwy brzmienia, rozpoznawali brzmienie kilku instrumentów, tworzyli akompaniament perkusyjny, odtwarzali ze słuchu proste wzory – melodie. Grupa wokalna występowała na uroczystościach szkolnych, a jedna z uczennic reprezentowała naszą szkołę na konkursie piosenki „Śpiewać może każdy” w Sławie i w swojej kategorii wywalczyła 1 miejsce. Na zajęciach teatralnych uczniowie wykonywali ćwiczenia oddechowe, wykonywali ćwiczenia głosowe, pozwalające na wyrabianie tonacji głosu, ćwiczyli wypowiadanie tekstu z modulowaniem głosu, zdobywali wiedzę o teatrze, wygłaszali z pamięci wiersze, zdania o różnym tempie i zmiennym zabarwieniu uczuciowym. Grupa teatralna przygotowała przedstawienie pt. „Spotkanie z Andersenem – Dziewczynka z zapałkami”, które zaprezentowała uczniom klas 1 – 3. Dzieciom zajęcia muzyczno – wokalne oraz teatralne dostarczały wiele radości i zadowolenia.

          Zad. 13  Zajęcia doskonalące umiejętności językowo-ortograficzne, zajęcia dla dzieci z dysortografią Celem zajęć było systematyzowanie i utrwalanie podstawowych zasad ortografii polskiej, osiągnięcie przez uczniów właściwych umiejętności nawyków poprawnego pisania, doskonalenie posługiwania się słownikiem ortograficznym i kształtowanie nawyków korzystania z niego, wzbogacanie słownictwa, wzmacnianie poczucia własnej wartości. W wyniku przeprowadzonych zajęć uczestnicy projektu poznali podstawowe zasady ortograficzne i stosowali je w praktyce, potrafili uzasadnić pisownię wyrazów podając przykłady ilustrujące daną zasadę, regularnie prowadzili słowniczek ortograficzny, w którym gromadzili poznany materiał, pisali poprawnie z pamięci i ze słuchu wyrazy w ramach poznanego i utrwalonego słownictwa. W zajęciach brało udział 8 dzieci, w tym 3 chłopców i 5 dziewczynek.

                                                   

          Projektem obejmującym zindywidualizowany proces nauczania objętych zostało w roku szkolnym 2011/2012 106 dzieci kl. I-III (w tym 59 dziewcząt i 47 chłopców). W poszczególnych zajęciach specjalistycznych brały udział dzieci u których zdiagnozowano określone problemy lub wykazujące się konkretnymi umiejętnościami lub zainteresowaniami. Zaplanowane zadania są kontynuacją dotychczasowej indywidualnej pracy z uczniem w zakresie specyficznych trudności w uczeniu się lub zajęć rozwijających uzdolnienia i zainteresowania.

          Uczniowie przystąpili do Projektu poprzez podpisanie przez jego przedstawiciela ustawowego (rodzica) deklaracji uczestnictwa wraz z oświadczeniem o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Każdy uczeń uczestniczył w co najmniej 30 godzinach zajęć. Udział w projekcie dla szkół i dzieci jest całkowicie bezpłatny.

          W ramach projektu zostało sfinansowane również doposażenie bazy dydaktycznej szkoły w pomoce i materiały dydaktyczne, które są wykorzystywane podczas zajęć. Uczniowie otrzymali ofertę zajęć dodatkowych uwzględniających zdiagnozowane potrzeby dziecka.

           

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 10 im. Świętego Jana Pawła II w Lesznie
      • 0655204008 501379933
      • ul.Jagiellońska 7 64-100 Leszno Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych