• Jan Paweł II

•

Wszystko zaczęło się wiosną 1920 roku w polskim miasteczku Wadowicach  w rodzinie państwa Wojtyłów na świat przyszedł mały Karolek. 58 lat później kardynał Karol Wojtyła został wybrany papieżem i przyjął  imię Jan Paweł II.

Był papieżem nietuzinkowym, przez 27 lat złamał wiele schematów:

• Był pierwszym biskupem Rzymu nie pochodzącym z Włoch od 1522 roku, pierwszym Słowianinem i oczywiście pierwszym Polakiem sprawującym ten urząd.

• Pobił wszystkie rekordy jeśli chodzi o podróże zagraniczne - odbył ich 104. Odwiedził 132 kraje, 900 miejscowości. W drodze spędził 586 dni, pokonał 1 650 900 kilometrów. Wyliczono, że w czasie tych podróży wygłosił 2,4 tys. oficjalnych przemówień.

• Jako pierwszy papież odwiedził synagogę, meczet i kościół luterański.

• Ogłosił 1318 osób błogosławionymi i  kanonizował 478 osób.

• Ogłosił 14 encyklik (miał zwyczaj podpisywania ich złotym atramentem), 14 adhortacji, 11 konstytucji apostolskich i 43 listy apostolskie, zwołał 9 konsystorzy.

• Czytał bez okularów i nosił na ręce zegarek.

• Znał 7 języków obcych. Biegle władał angielskim, francuskim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim, rosyjskim, mówił także po łacinie.

• Jan Paweł II był pierwszym papieżem, który napisał list do dzieci.

• Inicjator i patron Światowych Dni Młodzieży.

• Jedną z pierwszych decyzji Ojca Świętego była rezygnacja z lektyki, w której do tej pory noszono papieży.

• Był oryginalny także, ze względu na zamiłowanie do sportu - jeździł na nartach, pływał kajakiem i uprawiał wspinaczkę górską.

• Kochał sport,  żaden inny Ojciec Święty nie poświęcał mu tyle uwagi - przyjął na audiencjach wielu słynnych sportowców, w tym Polaków.

• W pierwszym roku swojego pontyfikatu poprosił, by wybudować basen     i odnowić kort tenisowy w letniej rezydencji w Castel Gandolfo.

• Wprowadził do Watykanu internet.

A przede wszystkim Karol Wojtyła był dobrym i skromnym człowiekiem.

Zmarł 2 kwietnia 2005r. o godzinie 21.37. Został ogłoszony świętym w 2014 r.