Zza regału
LISTOPAD
DZIEŃ HARREGO POTTERA W NASZEJ SZKOLE
W ten listopadowy dzień nasza szkoła zamieniła się w Hogwart. Potteromaniacy przybyli na swych latających miotłach i zapełnili szkolne korytarze. Czarodziejskie miotły zaparkowały przed Hogwartem i czekają na wybór " Miotły Roku 2024". Trwają także poszukiwania najoryginalniejszego przebrania. W szkolnej bibliotece mozna było zajrzeć do magicznych ksiąg. Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę i niezwykłą atmosferę. Spotkamy się za rok !!!
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
Spotkanie z naszym pluszowym przyjacielem odbyło się w leśnej scenerii wyczarowanej w sali gimnastycznej. Wspólnie z misiem uczniowie rozwiązywali zadania, wykazywali się sprawnością, zręcznością i pomysłowością. Na zakończenie zabawy czekała na wszystkich słodka niespodzianka.
PAŹDZIERNIK
MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH
Październik to wyjątkowy czas, który spędzamy w bibliotece szkolnej. Przygotowanu tu wiele ciekawych działań, wystawę " Książki z niebieskimi okładkami", gazetkę okolicznościową oraz Drzewo Czytelnicze. Uczniowie z klas 1-8 biorą udział w projekcie plastyczno-literackim. Kazda klasa ma do wykonania inne zadania m.in.: Leporello, zakładki, pudełko lekturowe, mem czytelniczy, książeczkę dotykową.
WRZESIEŃ
DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
Uczniowie z klas 1 b i 2 b uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej w Lesznie z okazji Dnia Głosnego Czytania.
SPOTKANIE AUTORSKIE Z MARCINEM SZCZYGIELSKIM
Uczniowie z klasy 7a mieli przyjemność uczestniczenia w spotkaniu autorskim z panem Marcinrm Szczygielskim pisarzem, dziennikarzem i grafikiem. Autor opowiedział młodzieży o procesie powstawania książek, skąd wzięła się jego pasja pisarska i odpowiadał na pytania. Okazał się także doskonałym lektorem swoich książek. Spotkanie pozostawiło w nas niezatarte wrażenia.
NARODOWE CZYTANIE - KORDIAN JULIUSZA SŁOWACKIEGO
W tym roku lekturą Narodowego Czytania była lektura "Kordian" Juliusza Słowackiego. Nasi uczniowie słuchali i czytali fragmenty książki. Wykonali pamiątkowe przypinki i pieczątki.
OGÓLNOPOLSKIE WYBORY KSIĄŻEK
W dniach od 4 czerwca do 14 czerwca 2024 r. uczniowie naszej szkoły mieli możliwość głosowania w Ogólnopolskich Wyborach Książek. Wybierali książki najchętniej przez nich czytane i takie, które poleciliby innym jako ciekawą lekturę.
POROZMAWIAJMY O KSIĄŻKACH, TYGRYSIE! - Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom
4 czerwca w naszej szkole spotkaliśmy się z książką w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom " Porozmawiajmy o książkach, Tygrysie!". Uczniowie na wybranej godzinie lekcyjnej czytali przez 10 minut lub dłużej wylosowaną książkę.
JESTEŚMY CZYTELNIKAMI BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
Uczniowie z klas pierwszych zostali włączeni do braci czytelniczej naszej biblioteki szkolnej. Podczas apelu obejrzeli przedstawienie " O królewnie, która się nudziła" oraz złożyli przysięgę, że będą szanować i czytać książki.Otrzymali także pamiątkowe zakładki.
SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI - HUMOR W POEZJI
W dniu 25 kwietnia 2024 r. odbył się w naszej szkole Szkolny Konkurs Recytatorski " Humor w poezji". Uczniowie zaprezentowali bardzo wysoki poziom i komisja konkursowa miała ogromny problem z wyborem laureatów. Oto wyniki konkursu:
Klasy I: I miejsce- Tobiasz Slusarek klasa I b, wyróżnienie- Maksymilian Sliwiński klasa I a
Klasy II: I miejsce- Zofia Grabowska klasa I b, wyróżnienie Amelia Klak klasa I aKlasy III: I miejsce- Maja Nowak klasa III b, wyróżnienie Wanessa Kubacik klasa III a.
MIEJSKI KONKURS POPRAWNOŚCI JĘZYKOWEJ
W kwietniu odbył się w naszej szkole Miejski Konkurs Poprawności Językowej. Uczestnicy świetnie bawili się rozwiązując róznorodne zadania językowe i nie tylko. Zwycięzcami okazali się przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 4 - Paweł, Aleksander i Mateusz. Gratulujemy!
MIEJSKI KONKURS MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA
Uczennice Anna Dopierała i Aleksandra Łubianka reprezentowały naszą szkołę podczas Miejskiego Konkursu Mistrz Pięknego Czytania w Szkole Podstawowej nr 4 w Lesznie. Wszyscy uczestnicy wzięli udział w spotkaniu autorskim z panem Marcinem Pałaszem.
ZWIERZĘCA BRYGADA
Uczniowie z kl. 3 b uczestniczyli w zajęciach pt. " Przystanek historia - zwierzęca brygada" w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Prezentację o zwierzętach, które towarzyszyły polskim żołnierzom przygotowali pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej. Dzieciom bardzo podobały się gry ze zwierzęcymi bohaterami.
46 MIĘDZYNARODOWY LISTOPAD POETYCKI
Uczniowie z klasy 7 b wzięli udział w Leszczyńskim poranku poetyckim w Bibliotece Ratuszowej. Spotkanie odbyło się w ramach 46 Międzynarodowego Listopada Poetyckiego. Młodzież wysłuchała wierszy poetów regionalnych Jerzego Grupińskiego, Kamilii Kępy, Marii Urban, Gabriela Roszaka, Anny Kokot-Nowak, Piotra Radke, Eleonory Biberstajn i Krystyny Grys. Uczniowie dowiedzieli się od autorów jak rozpoczęła się ich przygoda z pisarstwem oraz co to są wiersze-tanki. Może to spotkanie zainspiruje ich do napisania własnego wiersza?
WARSZTATY CZYTELNICZE
Uczniowie z kl. 2 b, 3 a i 3 b gościli dzisiaj panie z Biblioteki Pedagogicznej Publicznej w Lesznie. Dzieci uczestniczyły w zajęciach czyteliczych z książką.
KODOWANIE NA DYWANIE
Uczniowie z klasy 1 b i 2 a świetnie się bawili podczas zajęć bibliotecznych " Kodowanie na dywanie", które odbyły się w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Dzieci poznawały tajniki kodowania i wspólnie ze Stefanem, mieszkańcem biblioteki, wykonyway różne zadania.
PAŹDZIERNI MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH " TU KWITNIE WYOBRAŹNIA"
W tym roku hasłem przewodnim Miesiąca Bibliotek Szkolnych jest " Tu kwitnie wyobraźnia". Podczas spotkania w bibliotece strasze uczennice czytały młodszym. Dzieci rozwiązywały zadania i łamigłówki, otrzymały także bilet do biblioteki. Odbyły się także konkursy plastyczne i fotograficzny.
Laureatami w poszczególnych grupach wiekowych zostali:
kl. 1 - Maria Hałas z kl. 1 b
kl. 2 - Mikołaj Szychta i Oliwia Ślęzak z kl. 2 b
kl. 3 - Dominika Musielak, Maja Nowak, Oriana Bilweicz z kl. 3 b
kl. 4-6 - Agnieszka Pawlicka, Karolina Kuta i Kuba Frąckowiak z kl. 4 b
kl. 7-8 - Anna Ratajczak z kl. 7 b
Wszystkim gratulujemy!
BIBLIOTEKA RACZYŃSKICH ZAPRASZA!
W roku szkolnym 2023/2024 Biblioteka Raczyńskich zaprasza dzieci i młodzież na zajęcia i spotkania w Bibliotece Raczyńskich przy pl. Wolności, filiach na terenie Poznania i w muzeach.
Oferta kierowana jest do zorganizowanych grup szkolnych i przedszkolnych oraz indywidualnych czytelników, chcących wziąć udział w spotkaniach tematycznych i różnorodnych zajęciach i warsztatach.
W ofercie znajdują się informacje nt. zwiedzania zabytkowego budynku, muzeów Biblioteki oraz całkiem nowe tematy lekcji bibliotecznych, związanych z projektem Dzieciństwo na trzepaku czy dotyczących muzycznych zbiorów Filii Sztuki. W Roku Jadwigi Zamoyskiej zachęcamy też do sięgnięcia po scenariusze zajęć poświęcone Generałowej, a także edukacji, wartościom, postawom i in. zagadnieniom przełomu XIX i XX wieku.
Szczegółowych informacji dotyczących zajęć udzielają bibliotekarze. Pełna oferta edukacyjna dostępna jest na stronie internetowej Biblioteki oraz w załączniku.
BibliotekaR_oferta-edukacyjna-2023-24.pdf
Kwiecień 2023 r.
" Jaki kolor ma muzyka?" na to pytanie szukalismy odpowiedzi w PBP w Lesznie. Poznaliśmy różne instrumenty i rodzaje muzyki. Wyszliśmy z zajęć przekonani, że muzyka ma wiele barw.
Marzec 2023 r.
15 marca 2023 r. odbył się Miejski Konkurs Poprawności Językowej. Drużyny z 6 szkół mierzyły się z różnymi zadaniami, rebusami, testami, puzzlami dotyczącymi naszego pięknego języka. Zwyciężyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 3 w składzie: Mila Czekajova, Zuzanna Przysocka, Franciszek Mikołajczak. Otrzymali oni atrakcyjne nagrody i gratulacje.
Dinozaury są wśród nas? na takie i inne pytania uczniowie z kl. 1 a szukali odpowiedzi w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lesznie. Dowiedzieli się także co to są płyty winylowe i co można zobaczyć z dachu biblioteki.
Uczniowie z kl. 2 b gościli w Publicznej Bibliotece Pedagogiczne. Wzięli udział w warsztatach świątecznych: grali w gry, śpiewali, poznali nasze tradycje Wielkanocne i wykonali piękną, przestrzenną kartkę świąteczną.
Styczeń 2023 r.
W styczniu odbył się konkurs biblioteczny " W świecie książek". Uczniowie z klas I-III rozwiązywali rebusy, krzyżówki i zadania tematyczne do przeczytanego fragmentu książki. Laureatami zostali:
kl.1 - równorzędnie - Michał Łatacz i Julia Dudek
kl. 2 - równorzędnie - Maciej Kubiak i Maria Leśniak
kl. 3 - równorzędnie - Marcel Lemański, Karolina Kuta i Marcel Maćkowiak.
GRATULUJEMY!
To już kolejna edycja konkursu "Mistrz Pięknego Czytania" dla uczniów kl. III i VI. Naszym Mistrzem została - Sonia Andrzejewska z kl. III b, a Wicemistrzem - Karolina Kuta - kl. III b. Wśród uczniów kl. VI zwyciężyła Lena Kędziora z kl. VI a, natomiast Wicemistrzem został Krzysztof Domagała z kl. VI b. Sonia i Lena będą nas reprezentowały w konkursie miejskim. POWODZENIA !
Grudzień 2022 r.
Biblioteka w nowej siedzibie czynna będzie codziennie od 8.00 do 14.00.
Wypożyczamy tylko lektury szkolne i wymieniamy kolejne części podręczników. Po ustaleniu z nauczycielem polonistą przedstawiciel klasy odbiera dla wszystkich uczniów lektury z biblioteki i po omówieniu oddają cały komplet. Zachęcam do odwiedzenia Miejskiej Biblioteki Publicznej i skorzystania z ich księgozbioru.
Październik 2022 r.
Październik to Międzynarodowy Miesiąc Biblliotek Szkolnych w tym roku obchodzony pod hasłem " Czytamy dla pokoju". Uczniowie z kl. I-III mogli posłuchać fragmentu książki w języku polskim i ukraińskim, rozwiązywali zagadki i rebusy oraz wybrali się w podróż do Afryki.
25 października uczniowie z klasy 2 b i 3 b uczestniczyli w spotkaniu z pisarzem i ilustratorem książek dla dzieci panem Wojciechem Cesarzem. Autor opowiedział uczniom skąd czerpie pomysły do książek i kto to jest Winter. Rozmawiał o rasach psów, czy jest możliwa przyjaźń między zwierzętami oraz w jaki sposób psy pomagają człowiekowi. Spotkanie było bardzo ciekawe.
Czerwiec 2022 r.
W dniach 1-3 czerwca 2022 r. w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom odbyło się w naszej bibliotece czytanie z teatrzykiem kamishibai i warsztaty, przeprowadzone przy współpracy z Miejską Pedagogiczną Bibliotekę. Spotkania z klimatem miały także miejsce pod drzewem na boisku szkolnym.
Cała mądrość nie mieści się w jednej książce
Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie zaprasza na spotkania z książką w tle - - www.mbpleszno.pl
Kwiecień 2022 r.
Uczniowie klas pierwszych zostali czytelnikami biblioteki szkolnej. Wraz ze swoimi straszymi kolegami z kl. III a podróżowali pociągiem do zaczarowanej krainy bajek i bajeczek.
7 kwietnia drużyny uczniów z leszczynskich szkół zmagały się podczas Miejskiego Konkursu Poprawności Językowej. Uczestnicy wzięli udział w grze szkolnej i rozwiązywali różne zadania nie tylko językowe. Zabawa była super. Wygrała drużyna z SP 2.
Marzec 2022 r.
3 marca spotkaliśmy się z leszczyńską autorką panią Ewą Rosolską. Pisarka opowiadałam o początkach swojej twórczości i zachęcała młodzież do pisania. Dowiedzieliśmy się także o najnowszych publikacjach pani Ewy. Autorka odpowiadała również na niezliczoną ilość pytań. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze.
Luty 2022 r.
15 lutego dzieci z klas trzecich mogły spróbować swoich sił podczas Szkolnego Konkursu " Mistrz Pięknego Czytania". Zwyciężca Franciszek Kołodziej będzie reprezentował naszą szkołę w konkursie miejskim. Gratulujemy!
Grudzień 2021 r.
Konkurs biblioteczny
W dniu 8 i 9 grudnia 2021 r. odbył się w szkole konkurs biblioteczny " Swojaki mają moc" dla uczniów z kl. I-III. Dzieci rozwiązywały quiz i rysowały ilustracje do przeczytanego fragmentu książki. Najlepsze prace zostały wyróżnione i nagrodzone. Laureatami zostali:
I a – Antoni Karolczak
I b – Jessica Dolatowska
II a – Marcel Lemański
II b – Sonia Andrzejewska
II c – Zofia Harc
III a – Milena Żurek
III b – Zofia Grygier
Pola Hoffmann
III c – Bianka Borucka
GRATULUJEMY!
Listopad 2021 r.
Światowy Dzień Pluszowego Misia
25 listopada to szczególny dzień dla dzieci i ich ulubionych przytulanek, bowiem w tym dniu pluszowe misie obchodzą swoje święto. Uczniowie spotkali się z naszym gościem Misiem i zostali zaproszeni do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Wspaniale i miło spędzili ten dzień ze swoim pluszakiem w szkole.
Październik 2021 r.
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Miesiąc Bibliotek Szkolnych w tym roku odbywa się pod hasłem „Baśnie i legendy z całego świata”. To wyjątkowy czas dla bibliotek szkolnych i ich czytelników do pokazania atrakcyjności i wartości tego miejsca oraz korzyści płynących z czytania. W naszej bibliotece uczniowie bawili się w towarzystwie bohaterów z baśni i legend.
Dzisiaj biblioteka szkolna zamieniła się w Latarnię w Aspinwall i powitała w swoich progach uczniów z klasy 8 c. Wzięli oni udział w grze escape room dotyczącej lektury Henryka Sienkiewicza " Latarnik". Uczniowie mieli do wykonania szereg zadań: uzupełnić CV Skawińskiego, zbudować latarnię, ułożyć ognisko, zawiązać węzły. Młodzież doskonale poradziła sobie z ćwiczeniami, utrwaliła wiadomości i super się bawiła.
Sprawozdanie z realizacji
„Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”
W okresie od maja do grudnia 2019 roku w naszej szkole realizowany był Priorytet 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Program został zatwierdzony przez Radę Ministrów 6 października 2015 roku. Jego celem jest rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.
W wyniku realizacji programu nasza biblioteka otrzymała 12 000 zł z budżetu państwa i 3 000 zł z budżetu organu prowadzącego. Z pieniędzy tych zakupiono do biblioteki 818 książki, w tym 395 lektur. Zakupu książek dokonałyśmy po konsultacjach z Radą Rodziców, Biblioteką Publiczną oraz uczniami i nauczycielami. Formy konsultacji były następujące: przekazanie listy książek Radzie Rodziców; referendum wśród uczniów i nauczycieli – podawanie propozycji książek ; rozmowy indywidualne z uczniami, nauczycielami i rodzicami o ich preferencjach czytelniczych.
Przez cały czas trwania programu kontynuowałyśmy, podjętą znacznie wcześniej, współpracę z Miejską Biblioteką Publiczną i Publiczną Biblioteką Pedagogiczną. Współpraca ta obejmowała: aktywny udział w Narodowym Czytaniu; udział w spotkaniach autorskich, warsztatach, przedstawieniach, otwarciach wystaw; wizyta uczniów w bibliotekach i zapoznanie z ich pracą; udział w konkursach organizowanych przez biblioteki; spotkania w ramach sieci współpracy samokształceniowej nauczycieli bibliotek szkolnych Miasta Leszna i powiatu.
Kolejnym wymaganym działaniem było zorganizowanie co najmniej jednego wydarzenia promującego czytelnictwo z udziałem uczniów. My zorganizowałyśmy tych wydarzeń znacznie więcej. Były to między innymi: Miejski Konkurs Krasomówczy; konkursy czytelnicze „ Autorzy naszych lektur – Alina i Czesław Centkiewiczowie”, „ Znam baśnie H. Ch. Andersena”; konkursy plastyczne „ Projektujemy okładkę książki”, „ Z wizytą w Starożytnej Grecji”, „ Mój ulubiony Słodziak”; akcja „Starszy czyta młodszym”; spotkania autorskie z Ewą Rosolską i Krzysztofem Petkiem; happening czytelniczy; wystawy pokonkursowe oraz „ Książka dawniej i dziś', „ Nowości wydawnicze w naszej bibliotece”, „ Warto czytać”. Zorganizowano obchody Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, Światowy Dzień Pluszowego Misia, Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, Dzień Postaci z Bajek.
Realizując Priorytet 3 uwzględniałyśmy tematykę wpływu czytania na rozwój dzieci podczas spotkań z rodzicami 17 października 2019 r. Podczas spotkania rodzice otrzymali list : „Wpływ czytania na rozwój dzieci” i ulotki Akcji CPCD. Tematykę tę uwzględniała również wystawka, umieszczona w holu szkolnym oraz strona internetowa szkoły. Uwzględniając potrzeby uczniów niepełnosprawnych zakupiłyśmy książki z większą czcionką, z mniejszą ilością tekstu a większą liczbą ilustracji, z płytami CD oraz książki rozwijające prawidłową wymowę i myślenie przyczynowo-skutkowe. Realizując program przeprowadzony został co najmniej jeden projekt edukacyjny na oddział z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki. - Dla uczniów klas pierwszych przygotowano projekt „Stacja Tuwimkowo”, w ramach którego nauczyciel bibliotekarz zapoznał uczniów z wierszem „Lokomotywa”, dzieci bawiły się w zabawę ruchową, słuchały piosenki i wykonały prace plastyczną. Przygotowana została wystawka prac „Lokomotywa i jej pasażerowie”.
W klasach pierwszych odbyło się również pasowanie uczniów na czytelników biblioteki. Została przygotowana inscenizacja „ O królewnie, która się nudziła” uczniowie zostali zapoznani z regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek.
-
Uczniowie klas drugich uczestniczyli w projekcie „Kasdepkowe podróże”. Zostali zapoznani z książką Grzegorza Kasdepke „ Z piaskownicy w świat, uczestniczyli w zabawie sprawnościowej – naśladuj zwierzęta, rozwiązywali krzyżówki i zagadki oraz wykonali -pracę plastyczną – zwierzaki cudaki. Wzięli również udział w konkursie na ulubionego Słodziaka.
-
Uczniowie z klas trzecich wybrali się „ Rowerem przez świat” z książką Łukasza Wierzbickiego „ Afryka Kazika”. Poznajemy kontynenty, Afryka i jej mieszkańcy, wykonanie mapę Afryki, zabawa sprawnościowa „ Lecimy do Afryki”.
-
Nela mała reporterka zabrał uczniów klas czwartych do Indii. Zobaczyli skąd się bierze herbata, rozwiązywali łamigłówki i wykonali herbaciane podarunki.
-
Dla uczniów klas piątych został przygotowany konkurs „ Piszemy kartkę pocztową z dalekiej podróży”. Uczniowie wykonali prezentację multimedialną – co widzieli Staś i Nel podczas wyprawy do Afryki.
-
W klasach szóstych postawiłyśmy na tematykę przygodową. Uczniowie na lekcjach języka polskiego prezentują wybrane książki przygodowe w formie prezentacji multimedialnej, plakatu, recenzji. Wykonują komiks – Długa podróż bohatera....
-
Uczniowie klas siódmych spotykają się z problemem samotności, emigracji, patriotyzmu, bohaterstwa wraz z latarnikiem Józefem Skawińskim. Uczestniczą w grze szkolnej „ Latarnia w Aspinwall” ( odszukują ukryte przedmioty, rozwiązują zadania, układają ognisko, tworzą latarnię, wiążą węzły żeglarskie).
-
Nad uniwersalnymi wartościami życia zastanawiają się uczniowie klas ósmych po lekturze książki E.E. Schmitta „ Oskar i pani Róża”. Wykonanie w grupach lapbooka – prorocze dni Oskara.
Dyrekcji naszej szkoły oraz wszystkim nauczycielom, którzy włączyli się w realizację projektu dziękujemy za wsparcie i pomoc.
-