• Zabawy z książką

        • 300 bibliotek cyfrowych – czytaj on-line za darmo i legalnie!

          Odkrywaj skarby w ponad 200 bibliotekach cyfrowych w Polsce i prawie 100 innych na świecie!

          https://lustrobiblioteki.pl/2020/11/300-bibliotek-cyfrowych-czytaj-on-line-za-darmo-i-legalnie/

           

          Tajemniczy ogród - znasz tą lekturę? - KLIKNIJ

           

          Książka bez obrazków - Usiądźcie i posłuchajcie

          Książka bez obrazków - kliknij i posłuchaj

          Wiecie już bardzo dużo książkach, więc pewnie zauważyliście, że one różnią się od siebie. Spójrzcie na książeczki, które macie w swoim domu i powiedzcie czym różnią się od siebie wasze książeczki?

          -Czy są tej samej wielkości? która jest największa, a która najmniejsza?

          -Czy są tej samej grubości? która jest najgrubsza, a która najcieńsza?

          -Czy mają takie same kolory? w jakich są kolorach okładki?

          -Co można znaleźć w książkach?o czym są te książki?

           

          Biblioteki dziecięce na Świecie

          Oddział biblioteki dziecięcej, znajdujący się w piwnicy Biblioteki Narodowej w Singapurze. To pierwsza biblioteka dziecięca na świecie, która powstała wyłącznie z materiałów nadających się do recyklingu, w tym z 3000 plastikowych butelek, zebranych z sąsiednich szkół publicznych.

          Biblioteka Dziecięca w Muyinga (Burundi). Stanowi ona część szkoły dla dzieci niesłyszących. Powstała głównie dzięki materiałom pozyskiwanym lokalnie – drewnie, utwardzanym blokom ziemi oraz linom, dzięki którym powstał niesamowity, podwieszany hamak!

          Dział dziecięcy w Bibliotece Publicznej w Brentwood, Tennessee (USA).

          Publiczna Biblioteka Dziecięca w Cerritos (Kalifornia, USA).. To właśnie tutaj dzieci mogą podziwiać model Tyranozaura!

           

          Muzeum i Biblioteka Książek Obrazkowych dla Dzieci w Iwaki (Japonia).

           

          Posłuchaj - przeczytaj

          Zapraszamy dzisiaj uczniów do wysłuchania fragmentu książki pt. ,,Sposób na Elfa" autorstwa Marcina Pałasza. Tytułowym bohaterem książki jest pies o imieniu Elf, mieszkający ze swoim rodzeństwem w schronisku.

          Czy znajdzie ciepły dom i kochających opiekunów, tego dowiecie się po przeczytaniu książki lub wysłuchaniu audiobooka.

          Chętnych do przeczytania książki zapraszamy do naszej biblioteki.

          https://www.youtube.com/watch?v=BOfenktRx70 

          Inspiracje książkowe

                                                

          Książka może stać się inspiracją dla każdego,  będziesz do niej  zaglądać każdego dnia i codziennie będzie Cię motywować do działania, do zmian na lepsze. Trzeba tylko poszukać i znaleźć odpowiednią książkę dla siebie. Może poniższe propozycje będą Twoją inspiracją?

           

           Jak Polacy walczyli o wolność warto przeczytać!

          Wszystkie zaproponowane książki są dostępne w zbiorach naszej biblioteki szkolnej! Będziecie mogli je wypożyczyć, jak tylko powrócimy do szkoły:) Możecie też spróbować je zamówić i wypożyczyć w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

          "Czy wojna jest dla dziewczyn" – autor: Paweł Beręsewicz

           Historia małej Elki, którą pewnego dnia zaskoczyła II wojna światowa i bardzo popsuła jej dzieciństwo. Elka uczy się uważać na słowa. Radzić sobie, nie beczeć. I nawet robić opatrunki! I dochowywać tajemnic! A przecież jest tylko małą dziewczynką... Wzruszająca literatura faktu dla najmłodszych wydana została z inicjatywy i we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego.

          "Asiunia" – autor: Joanna Papuzińska

           Hisoria małej Asiuni, dla której wojna zaczęła się tuż po jej piątych urodzinach, gdy pewnej nocy znika mama i cały dom. Trzeba było iść spać do cudzego domu...

           "Asiunia" Joanna Papuzińska (audiobook) czyta Agata Kulesza

          https://m.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=0ZE2gnkkhB8

          "Bezzsenność Jutki" – autor: Dorota Combrzyńska-Nogala


          Jutka, polska Żydówka, mieszkająca z ciotką i dziadkiem w Litzmannstadt Ghetto, próbuje być dzielna. Mimo braku rodziców i grozy otaczającej ją rzeczywistości stara się patrzeć na świat optymistycznie... Wytchnienie znajduje w zabawach z udomowionym gawronem, w opowieściach dziadka oraz w przyjaźni z polską dziewczynką mieszkającą po drugiej stronie muru.  Wzruszająca literatura faktu z serii „Wojny dorosłych – historie dzieci” To opowieść o ciężkim życiu dzieci w łódzkim getcie - drugim co do wielkości getcie na okupowanych przez III Rzeszę ziemiach polskich.

          "Mały Powstaniec" – autor: Szymon Sławiński

           Tymoteusz Duchowski, pseudonim Motek, w czasie Powstania Warszawskiego był członkiem 227. Plutonu Harcerskiego. W jego szeregach znaleźli się chłopcy między 15. a 17. rokiem życia. Pluton uczestniczył w obronie domów na Żoliborzu, pełnił też służbę w kanałach. Harcerze przenosili broń i amunicję na Stare Miasto, a meldunki do Śródmieścia. Książka "Mały Powstaniec" opowiada o ich losach. Ilustrowana m. in. materiałami z Muzeum Powstania Warszawskiego.

          Pierwsza z serii „Warszawa 1944” książka dla dzieci o Powstaniu Warszawskim.

           

          "Kamienie na szaniec" – autor: Aleksander Kamiński

          Opowieść o Bohaterach Szarych Szeregów – Rudym, Alku, Zośce, zilustrowana ponad osiemdziesięcioma zdjęciami! 

          Historia oparta na autentycznych wydarzeniach, zrodziła się pod wpływem tragicznych wypadków, które doprowadziły do śmierci „Alka” i „Rudego”. Obaj zmarli 30 marca 1943 roku – jeden padł ofiarą bestialstwa gestapowców, drugi zginął śmiercią żołnierza na polu walki. Dalsze rozdziały utworu dopisało ponownie życie – w kilka tygodni później zginął Tadeusz Zawadzki...

          "GALOP' 44" – autor: Monika Kowaleczko-Szumowska

           Mikołaj w przedziwny sposób trafia ze współczesnej Warszawy w sam wir dramatycznych wydarzeń powstania warszawskiego. Jego starszy brat Wojtek decyduje się na podróż, która zakończy się kilkadziesiąt lat wcześniej, aby wydostać Mikołaja z powrotem. W walczącej Warszawie chłopcy poznają na przemian smak zwycięstwa i gorycz porażki, dowiadują się, czym jest męstwo, prawdziwa przyjaźń i wielka miłość.

           

          "Dywizjon 303" – autor: Arkady Fiedler

           "Dywizjon 303" jest pięknym i porywającym reportażem z pola bitwy. Autor skupia się przede wszystkim na najważniejszych wydarzeniach z udziałem Polaków. Nie brakuje również "zbliżeń" na konkretne osoby. Mamy okazję poznać wyczyny takich asów, jak Witold Urbanowicz czy sierżant Frantiszek.
          Pierwsze wydanie "Dywizjonu 303" miało miejsce jeszcze w 1942 roku. Sam autor tak oto wypowiada się na temat genezy swojego dzieła: "Spośród wszystkich moich książek Dywizjon 303 jest chyba utworem pisanym najbardziej na gorąco, pod bezpośrednim wrażeniem rozgrywających się w 1940 roku wypadków: pierwsze stronice powstawały już podczas ostatniej fazy owego osobliwego dramatu, nazwanego Bitwą o Brytanię, a ostatnie stronice kończyłem kilkanaście tygodni później, kiedy wciąż jeszcze, niby echo owej bitwy, warczały nocą nad Londynem motory Luftwaffe i padały bomby na miasto."

           

          BIBLIOTEKA  CYFROWA  POLONA

          3 miliony obiektów cyfrowych – książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych – dostępnych jest w Internecie dzięki cyfrowej Bibliotece Narodowej POLONA. To obecnie jedna z największych bibliotek cyfrowych w Europie.

          Poprzez bibliotekę cyfrową POLONA zapewniany jest nieodpłatny, szeroki dostęp do obiektów cyfrowych wysokiej jakości (książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych) do nieograniczonego wykorzystania przez wszystkich w dowolnym celu, w tym komercyjnym.

          Co znajduje się w POLONIE?

          W POLONIE można znaleźć zdania „Dąbrówka przybyła do Mieszka” z 965 r. i rok późniejsze „Mieszko został ochrzczony”, od których rozpoczyna się historia Polski, a także inne zabytki piśmiennictwa i historii polskiej. Można także znaleźć wiele tekstów niedostępnych dziś na rynku księgarskim i antykwarycznym, okładki i ilustracje najlepszych polskich artystów, unikatowe ulotki i afisze, książki z kolekcji królewskich i arystokratycznych, rysunki i ryciny najlepszych polskich artystów. Obok poważnych publikacji naukowych i źródeł historycznych znajdują się publikacje popularne jak romanse i kryminały, książeczki dla dzieci, poradniki, książki kucharskie. Mogą być znakomitym źródłem inspiracji i przyjemności. Wśród obiektów cyfrowych są również: autografy najważniejszych twórców polskiego piśmiennictwa, rękopisy muzyczne Fryderyka Chopina, pierwsze wydanie O krasnoludkach i o sierotce Marysi Marii Konopnickiej czy Nowy Testament z VIII w. – najstarszy rękopis pergaminowy w BN.

          POLONA to także:

          • Panel Prasy – zdigitalizowana prasa prezentowana jest nie tylko jako osobne obiekty, może być przeglądana w wygodny sposób poprzez kalendarz, chronologicznie, numer po numerze.
          • Panel Instytucji – instytucje kultury w porozumieniu z BN publikują w POLONIE swoje zasoby, mogą tworzyć też własne kolekcje ze swoich i innych zasobów.
          • Tutaj zestaw ciekawych publikacji codziennie aktualizowany.

          Zachęcamy do korzystania z zasobów dostępnych w bibliotece cyfrowej POLONA.

           

          CZYTAJ  LEKTURY  NIE WYCHODZĄC Z DOMU

          https://lektury.gov.pl/ to portal internetowy zawierający większość szkolnych lektur dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Użytkownicy mogą pobierać książki zarówno na swój komputer, jak również czytnik ebook czy też komórkę. Wszystkie pozycje są dostępne bezpłatnie, bez konieczności zakładania konta oraz logowania.

           

          POZNAJ AUTORA LEKTURY "FELIX, NET I NIKA" - RAFAŁ  KOSIK

          Pisarz Rafał Kosik udostępnił do pobrania swoje opowiadanie pt.: „Amelia i Kuba. Tajemnica celebryckiej wanny”.

          https://powergraph.pl/katalog/ksiazki/amelia-i-kuba-tajemnica-celebryckiej-wanny?fbclid=IwAR2UhX_n1gwLaY6Ur1ipl2c0vdUUlxGwG7Z8GWxsoatvBxK4Absfe1DFk8s

           

           

          Na stronie internetowej empik.com możecie przeczytać i wysłuchać wywiad z autorem książek dla dzieci i młodzieży Rafałem Kosikiem. Jest on twórcą nie tylko serii „Amelia i Kuba”, ale również „Felix, Net i Nika”.

          https://www.empik.com/empikultura/wywiad-z-rafalem-kosikiem-nie-tylko-o-ksiazkach-ktore-podbily-serca-dzieci-i-nastolatkow,112562,a

           


          LITERACKIE  BINGO

           

          Czasopismo "Biblioteka w szkole” udostępniła grę dla całej rodziny „LITERACKIE BINGO” – zapraszam do zabawy:

           https://images.bibliotekawszkole.pl/uploads/bws_news/Bingo.jpg

           

           


          POCZYTAJ  RAZEM  Z  RODZICAMI

           

          Zapraszam do czytania online. Propozycje dla młodszych i starszych czytelników

           

          "Elf Trzęsiportek"

          https://www.elfibajka.pl/bajka-do-czytania/elf-trzesiportek.html

           "Elf Leniuchello"

          https://www.elfibajka.pl/bajka-do-czytania/elf-leniuchello.html

          "20 000 mil podmorskiej żeglugi" – autor Jules Gabriel Verne

          Francuski naukowiec, Piotr Aronnax, oraz jego harpunnik i lokaj zostają wysłani, by złapać i unicestwić potwora morskiego, przez którego wiele statków doświadczyło wypadku...

          https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/20-000-mil-podmorskiej-zeglugi.html

          (do czytania online)

          https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/20-000-mil-podmorskiej-zeglugi/

          (do pobrania)

                                                                                

              

                                          


             AUDIOBOOK  " PUŁAPKI CZASU"  EWA  ROSOLSKA

          Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie proponuje audiobook książki Ewy Rosolskiej " Pułapki czasu". Akcja książki toczy się w Lesznie i są to przygody dwójki przyjaciół, którzy rozwiązując zagadkę przenoszą się w czasie. Odwiedzają XVIII wieczny zamek w Rydzynie i Leszno za czasów Jana Amosa Komeńskiego. Zapraszam do wysłuchania http://mbpleszno.pl/Audiobook_Pulapki_Czasu.html

          ____________________________________________________________________________

           Jakie książki warto przeczytać - posłuchaj recenzji

          https://www.youtube.com/watch?v=D4kMJ7f06jg

          https://www.youtube.com/watch?v=SsqwGTKv4Bw

          https://www.youtube.com/watch?v=UGnJF_UZogw

          https://www.youtube.com/watch?v=GYMQJFaeRXE

          https://www.youtube.com/watch?v=TVxjzPefrT0

          https://www.youtube.com/watch?v=7GzueD8DBlc

          https://www.youtube.com/watch?v=IAq-SiwTyv4

           


           

           

          CZYTANIE JEST ŁATWE - ZABAWY 

          Baw się czytaniem i słowami, przykłady gier poniżej:

          http://learningapps.org/watch?v=mhh29xh2

          http://learningapps.org/watch?v=p2whskup5

          http://learningapps.org/watch?v=h45q2rbc

          http://learningapps.org/watch?v=xqzdhhhn

          ____________________________________________________________________________

           

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 10 im. Świętego Jana Pawła II w Lesznie
      • 0655204008 501379933
      • ul.Jagiellońska 7 64-100 Leszno Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych