Dzień dobry! Szczęść Boże!
Kochani!
Czas na wakacje - także od katechezy, ale nie od Pana Boga…
Jesteście już na pewno gotowi na wakacyjne przygody.
Ten rok szkolny był ciekawy i pełen „zwrotów akcji”, niepewności, lęku i nowości, nowych wyzwań dla Was, dla Waszych Rodziców i Nauczycieli. Każdemu odpoczynek się należy, bo nawet Pan Bóg po stworzeniu świata odpoczął. Jednak - jak czytamy w Biblii w wielu miejscach - Bóg ani na chwilę nie zapomniał o Swoim stworzeniu. Ba, pamięta o nas nieustannie! I my podczas wakacyjnego odpoczynku nie powinniśmy zapominać o Panu Bogu.
Pamiętajmy więc przez wakacje o dobrych nawykach: modlitwie, niedzielnej Mszy świętej, dobrych uczynkach. Zaglądajmy do Biblii – czy to dziecięcej czy, z pomocą dorosłych, bardziej poważanej.
Zachęcamy Was do wysłuchania piosenki – można powiedzieć podróżniczej:) Ale nawet, jeśli wakacje będą w tym roku spędzone
w domu, jej słowa i tak pozostaną prawdziwe:OTWÓRZ==> Mały Chór Wielkich Serc: „Nawigacja” <== OTWÓRZ
Mamy nadzieję, że pamiętaliście wszyscy o Dniu Taty. Pan Bóg też jest naszym Ojcem – kocha nas wszystkich bez wyjątku. Może zrobicie i Jemu prezent? Niech to będzie dobry uczynek, serdeczne słowo skierowane do innych, pomoc bliskim lub obcym, szacunek okazywany wszystkim ludziom. Może coś jeszcze wymyślicie…?
Pamiętajcie: bez względu na to, co zrobicie – Bóg Ojciec będzie Was kochał i czekał na Was, na Wasz powrót – nie zwlekajcie długo… Gdy popełniamy grzechy, przystępujemy do spowiedzi świętej, wracamy do miłości najlepszego Ojca.
Niech następna piosenka przypomina nam wszystkim o miłości Boga do każdego
z nas:
OTWÓRZ==> Syn marnotrawny - Piosenka z serii filmów "Domek na Skale" <== OTWÓRZ
Dziękujemy Wam, Kochani za ten rok szkolny i katechetyczny!
Za Wasz zapał, pracę, serdeczne słowa, wszystkie gesty świadczące o Waszej życzliwości
i chęci zdobycia wiedzy.Mamy nadzieję, że zbliżyliście się do Pana Boga, że tworzycie z Panem Bogiem piękną relację, którą pragniecie pogłębiać każdego dnia. Tego Wam życzymy!
Życzymy Wam również wspaniałych, pełnych radości wakacji, dobrego odpoczynku!
Pozdrawiamy Was serdecznie!
Jak zwykle zapewniamy o naszej modlitwie,
Anna Dudek i Łucja Nowak – Wasze katechetki:)
23.06.2020r.
Kochani Uczniowie!
Serce to synonim miłości, dobrych uczuć, życzliwości, matczynej troski… W młodości tak ważne jest to, by zdobyć serce ukochanej osoby, nawet wbrew wszelkim przeszkodom, bo przecież serce nie sługa... Tak często w sądach o innych pada stwierdzenie, że ktoś ma serce twarde jak kamień, a tymczasem ktoś inny wręcz przeciwnie – jest człowiekiem o złotym sercu. Gdy poczujemy się słabo, kardiolog robi nam EKG i przez stetoskop wsłuchuje się w miarowe bicie naszego serca, z troską czy to aby nie zawał? Z podziwem patrzymy na transplantologów, którzy ratują życie dzięki udanemu przeszczepowi serca. A gdy ktoś bliski przechodzi przez próg śmierci, z lękiem sprawdzamy czy bije jeszcze jego serce…
Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, którą będziemy świętowali w najbliższy piątek, kieruje nasze spojrzenie na Najświętsze, Boże, Jezusowe Serce, przebite włócznią na Kalwarii i już na zawsze otwarte dla wszystkich ludzi.
Uroczystość ta ma ciekawą genezę i historię. W oktawie Bożego Ciała 1675 roku Pan Jezus czterokrotnie objawił się francuskiej wizytce z klasztoru w Paray–le–Monial – św. Małgorzacie Marii Alacoque. Ukazał jej tajemnicę swego Serca, które choć tak bardzo umiłowało, w zamian doznaje zapomnienia, niewdzięczności i wzgardy. Jezus polecił, by ustanowiono specjalne święto ku czci Jego Serca w piątek po oktawie Bożego Ciała.
Błogosławiony Pius IX w 1856 roku ustanowił to święto dla całego Kościoła. Wcześniej jednak, bo w 1756 roku, papież Klemens XIII na prośbę polskich biskupów postanowił, że święto to będzie obchodzone w Rzymie i… na ziemiach ówczesnej Rzeczpospolitej! Nasz Naród został też w ostatnim stuleciu trzykrotnie poświęcony Sercu Jezusowemu.
Po raz pierwszy dokonali tego biskupi polscy na Jasnej Górze 27 lipca 1920 roku,
w obliczu bolszewickiego zagrożenia.Rok później akt ten ponowiony został na Małym Rynku w Krakowie. Szczególny charakter miało też poświęcenie Narodu spętanego w okowach totalitarnego komunizmu. Dokonano go dnia 28 października 1951 roku równocześnie we wszystkich polskich świątyniach.
Pan Jezus dał 12 obietnic za pośrednictwem św. Małgorzaty Marii Alacoque tym,
którzy czcić będą Jego Serce Najświętsze:„Dam im wszystkie łaski potrzebne w ich stanie:
1. Zgoda i pokój będą panowały w ich rodzinach.
2. Będę sam ich pociechą we wszystkich smutkach i utrapieniach życia.
3. Będę ich ucieczką najbezpieczniejszą w życiu, a szczególnie w godzinę śmierci.
4. Błogosławić będę wszystkim ich zamiarom i sprawom.
5. Grzesznicy znajdą w Mym Sercu źródło i całe morze niewyczerpanego nigdy miłosierdzia.
6. Dusze oziębłe staną się gorliwymi.
7. Dusze gorliwe szybko dostąpią wielkiej doskonałości.
8. Zleję obfite błogosławieństwo na te domy, w których obraz Serca Mego Boskiego będzie zawieszony i czczony.
9. Kapłanom dam moc zmiękczania serc najzatwardzialszych.
10. Imiona osób, które rozpowszechniać będą nabożeństwo do Mego Boskiego Serca,
będą w nim zapisane i na zawsze w nim pozostaną.11. Przystępującym przez 9 z rzędu pierwszych piątków miesiąca do Komunii Świętej dam łaskę pokuty ostatecznej, że nie umrą w stanie niełaski ani bez sakramentów świętych, a to Serce Moje stanie się dla nich ucieczką w godzinę śmierci.”
Ostatnią obietnicę znamy wszyscy – szczególnie pamiętają o niej dzieci pierwszokomunijne. Warto o niej pamiętać przez całe życie:)
Istnieją rozmaite formy czci Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Pierwszą z nich jest coroczna uroczystość, obchodzona w piątek po oktawie Bożego Ciała.
Miesiąc czerwiec jest miesiącem Serca Jezusowego.
Często spotyka się także wizerunki Serca Jezusowego: w postaci medalików, obrazków, obrazów ściennych, figur. Liczne są także świątynie poświęcone Sercu Jezusa
– w samej Polsce jest ich ok. 400.Wiele narodów i państw poświęciło się Sercu Pana Jezusa, m.in. Ekwador, Kolumbia, Belgia, Hiszpania, Francja, Meksyk, Polska. Istnieją też zakony pod nazwą Serca Jezusowego – m.in. sercanki, siostry Sacre Coeur, siostry urszulanki Serca Jezusa Konającego.
Pierwsze litanie do Najświętszego Serca Jezusowego powstały w XVII wieku. Obecna pochodzi z wieku XIX. Jej początek miał miejsce w klasztorze francuskich wizytek. Zatwierdził ją do odmawiania publicznego papież Leon XIII 2 kwietnia 1889 roku. On też dołączył do litanii akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu Jezusowemu. Papież Pius XI dodał akt wynagrodzenia Sercu Jezusowemu, który nakazał odmawiać co roku w uroczystość Serca Jezusowego.
Pamiętajmy: to Jezus pierwszy, jak Boski Kardiolog, wsłuchuje się w bicie naszego serca… W głębi swego serca podejmujemy bowiem najważniejsze decyzje. Na dnie naszego serca odpowiadamy przecież na najważniejsze pytanie: kto jest moim Bogiem i kim On jest dla mnie?
KOCHANI!
ROZPOCZĘŁY SIĘ EGZAMINY ÓSMOKLASISTÓW.
ZADANIE DLA WSZYSTKICH: MODLIMY SIĘ DO SERCA JEZUSOWEGO O POMOC BOŻĄ, MĄDROŚĆ DUCHA ŚWIĘTEGO W ROZWIĄZYWANIU TESTÓW EGZAMINACYJNYCH DLA UCZNIÓW ÓSMYCH KLAS.
Oto strona z naszą modlitwą:
OTWÓRZ==> LITANIA DO NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA <== OTWÓRZ
ŻYCZYMY WAM POWODZENIA, KOCHANI ÓSMOKLASIŚCI !
Pozdrawiamy wszystkich serdecznie!
Zapewniamy o naszej modlitwie,
Anna Dudek i Łucja Nowak – Wasze katechetki:)
15.06.2020 r.
DRODZY UCZNIOWIE!
Witamy Was czerwcowo – wiosennie i z sercami przepełnionymi radością i miłością do Pana Boga i wszystkiego, co stworzył:).
W zeszłym tygodniu uczyliśmy się, czym jest Tajemnica Trójcy Świętej oraz przypominaliśmy sobie, czym jest Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało. Dziękujemy za Wasze prace: piękne rysunki monstrancji i Najświętszego Sakramentu, ciekawe informacje na temat różnych cudów eucharystycznych na całym świecie.
Dzisiaj chcemy Wam nadal – jeszcze bardziej - przybliżyć Tajemnicę Eucharystii. Trzecioklasiści przygotowują się do pełnego uczestnictwa we Mszy świętej, niektórzy z nich już przyjęli Pana Jezusa w Pierwszej Komunii Świętej, starsi już mają to szczęście i możliwość przyjmowania sakramentu Eucharystii, a młodsi – będą się cieszyć tym już niedługo. Każdy z nas powinien wiedzieć, dlaczego tak ważne jest przystępowanie do Komunii Świętej, a obchody Uroczystości Bożego Ciała są dobrą okazją, by to sobie przypomnieć.
CO TO JEST ZATEM EUCHARYSTIA?
Ci, którzy obejrzeli odcinek z Bratem Franciszkiem, już wiele mogą powiedzieć…
Święta Eucharystia jest sakramentem, w którym Jezus Chrystus ofiaruje za nas, samego siebie, swoje Ciało i swoją Krew. Przyjmując Komunię Świętą stajemy się jednym Ciałem Chrystusa, Kościołem. Samo słowo Eucharystia oznacza z jęz. grec. „dziękczynienie”.
Eucharystia jest po chrzcie i bierzmowaniu trzecim sakramentem wtajemniczenia chrześcijańskiego w Kościele katolickim. To centrum wszystkich sakramentów, ponieważ historyczna ofiara Jezusa na krzyżu uobecnia się podczas przeistoczenia w sposób ukryty i bezkrwawy. Mówimy, że Eucharystia stanowi „źródło i szczyt całego życia chrześcijańskiego”. Ku niej wszystko zmierza, ponad nią nie ma nic wyżej, po co jeszcze można by sięgnąć.
Gdy spożywamy połamany chleb, jednoczymy się z miłością Jezusa, który złożył za nas na drzewie krzyża swoje Ciało. Kiedy pijemy z jednego kielicha (w naszym imieniu czyni to w czasie Eucharystii kapłan), jednoczymy się z Tym, który ofiarując się za nas, przelał nawet swoją Krew.
Nie wymyśliliśmy tego jako rytuał: Sam Jezus sprawował z uczniami Ostatnią Wieczerzę i uprzedził w niej swoją śmierć. Dał się swoim uczniom w znaku chleba i wina i polecił im po Jego odejściu celebrować Eucharystię. „Czyńcie to na moją pamiątkę”
(1Kor 11, 24).Kochani, zapraszamy Was – młodszych i starszych – do obejrzenia dwóch odcinków (każdy po kilka minut)”Przewodnika po Mszy świętej”. W pierwszym odcinku „wejdziemy” do zakrystii i dowiemy się, co się tam dzieje przed każdą Eucharystią.
Przewodnik po mszy św.:
OTWÓRZ==> Cz. 1 Przygotowanie <== OTWÓRZ
W dwóch kolejnych odcinkach dowiemy się, co się dzieje na Mszy świętej, co oznaczają kolejne modlitwy i jak się nazywają. W czasie Eucharystii wszystko jest ważne – nawet chwila ciszy, rozłożone ręce księdza. Zobaczcie, posłuchajcie, zapamiętajcie:)
Przewodnik po mszy św.:
OTWÓRZ==> Cz. II Obrzędy wstępne <== OTWÓRZ
OTWÓRZ==> Cz. III Obrzędy wstępne <== OTWÓRZ
Wrócimy jeszcze do Liturgii Mszy świętej.
To są ważne sprawy – przecież chcemy być zbawieni,
a spotkanie z Jezusem Eucharystycznym nam w tym pomoże.W wolnym czasie starszych uczniów (klasy 5-8) zachęcamy do obejrzenia filmu
pt. „Największy z cudów” (jest dostępny na stronach internetowych).Na koniec uczniów klas 1-4 zachęcamy do obejrzenia króciutkiego filmiku o Bożym Ciele:
OTWÓRZ==> Boże Ciało: Wielkie przygotowania <== OTWÓRZ
Pozdrawiamy Was serdecznie!
W czasie Eucharystii polecamy Was
i Waszych bliskich w naszych modlitwach,
Anna Dudek i Łucja Nowak – Wasze katechetki:)
9.06.2020r.
Kochani Uczniowie!
Z okazji Święta, jakim jest Dzień Dziecka, życzymy Wam Bożej opieki na każdy dzień i radości z bycia dzieckiem Bożym. Niech spełniają się Wasze marzenia, bądźcie szczęśliwi każdego dnia!
Duch Święty jest w nas – podczas Uroczystości Zesłania Ducha Świętego zostaliśmy jak Apostołowie posłani do innych, by głosić Dobrą Nowinę. Mamy być apostołami w naszych domach, wśród naszych przyjaciół i ludzi nieznajomych. Starajmy się jak możemy, by inni, patrząc na nas, mówili, że też chcą być takimi wspaniałymi ludźmi.
W najbliższą niedzielę będziemy obchodzili Uroczystość Najświętszej Trójcy, a zaraz po tej uroczystości – w czwartek, 11.06.2020r. – Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli: Bożego Ciała.
ZASTANÓWMY SIĘ NAJPIERW NAD UROCZYSTOŚCIĄ NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY…
Zacznijmy od pytania o to, czym jest znak krzyża
czyniony przez każdego z nas?Znak krzyża jest przede wszystkim wyznaniem wiary w Boga Trójjedynego: w Trójcę Świętą. Jest to najkrótsza, ale najbardziej wymowna „reguła” naszej wiary. Czyniony znak krzyża staje się naszym świadectwem przynależności do Boga i Kościoła. Nasza wiara, można powiedzieć, jest streszczona w tej prostej i krótkiej formule: „W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”.
Czyniąc znak krzyża, każdy z nas powinien sobie uświadomić, że wszystko, co czyni, ma swoje odniesienie do Boga w trzech osobach. Powinniśmy w ten sposób pamiętać o Ojcu, który „tak umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne” (J 3). Natomiast wierność tej prawdzie możliwa jest dzięki Duchowi Świętemu, którego każdy z nas otrzymał.
To wielka tajemnica wiary. Trzeba ją przyjąć z taką prostotą, z jaką czyni się znak krzyża. Próba wyjaśniania tajemnicy Trójcy Świętej „na sposób ludzki” może prowadzić do błędów. Stąd też zamiast szukać tzw. logicznych interpretacji prawdy objawionej o Bogu Trójjedynym, może lepiej skoncentrować się na godnym i pełnym zaufania wypowiadaniu słów: „W imię Ojca i Syna...”.
Znak krzyża jest nie tylko wyznaniem wiary, ale także krótką modlitwą. Święty Jan Chryzostom zwykł mawiać: „Nic nie jest tak ważne jak modlitwa; sprawia ona, że to, co niemożliwe, staje się możliwe, to, co trudne, staje się łatwe. Jest niemożliwe, aby grzeszył człowiek, który się modli”. Nieraz mamy problemy z zebraniem odpowiednich myśli na modlitwę. Przeżegnanie się może dać wielką moc, bowiem jest to krótka, ale skuteczna modlitwa.
CZYM JEST UROCZYSTOŚĆ BOŻEGO CIAŁA?
Boże Ciało - święto to nosi pełną nazwę: Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Przypominaliśmy już sobie, że pamiątkę ustanowienia Najświętszego Sakramentu obchodzi Kościół w Wielki Czwartek. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa przeżywana jest zawsze w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej. Bezpośrednią przyczyną jej ustanowienia były objawienia bł. Julianny z Cornillon. Pod ich wpływem w 1264 roku papież Urban IV ustanowił to święto
dla całego Kościoła.Jest to święto całego Kościoła, który powstaje i gromadzi się podczas „łamania chleba”. W tym dniu (albo w następującą po nim niedzielę) ulicami miast przechodzą procesje eucharystyczne , a udział w nich traktuje się jako publiczne wyznanie wiary. W tym roku, w związku z pandemią, odwołane zostały procesje ulicami miast. Będą możliwe procesje wokół kościołów parafialnych.
W Polsce okna budynków, znajdujących się na trasie procesji, ozdabiane są symbolami eucharystycznymi, obrazami religijnymi i kwiatami. W niektórych częściach Włoch czy Ameryki Łacińskiej ulice, którymi przechodzi procesja Bożego Ciała, wykładane są kwiatami. W Hiszpanii kwiatami dekoruje się ściany domów. Podczas procesji z Najświętszym Sakramentem w wielu miastach włoskich z okolicznych domów zrzucane są barwne kartki z drukowanymi hasłami eucharystycznymi.
Kościół od początku głosi wiarę w realną obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, i dlatego Eucharystię — która w Kościele katolickim realizuje się jako Eucharystyczna Ofiara i jako sakrament sprawowany podczas Mszy św. — uczynił centrum kultu.
Zachęcamy młodszych i starszych do obejrzenia animowanego odcinka z Bratem Franciszkiem, który przypomni nam, czym jest Eucharystia:
OTWÓRZ==> Brat Franciszek. Co to jest Eucharystia czyli Komunia św.? <== OTWÓRZ
Obecność Chrystusa urzeczywistnia się w liturgii eucharystycznej w wieloraki sposób, przede wszystkim dzięki temu, że kapłan, zgodnie z wolą Jezusa, nad chlebem i winem wypowiada modlitwę eucharystyczną jako modlitwę błogosławieństwa. Jej mocą pod postaciami eucharystycznymi Jezus Chrystus staje się obecny prawdziwie (nie tylko w znaku), rzeczywiście (nie przez podobieństwo) i substancjalnie (przez przemianę całej substancji chleba w Ciało i całej substancji wina w Krew).
Prawdziwa i rzeczywista obecność Jezusa Chrystusa pod postaciami chleba i wina opiera się na słowach Jezusa: „To jest Ciało moje... To jest Krew moja” (Mk 14,22.24).
=> NASZE ŹRÓDŁA <=
O Uroczystości Bożego Ciała i cudach eucharystycznych posłuchacie
w odcinku programu „Ziarno”:OTWÓRZ==> ZIARNO: BOŻE CIAŁO <== OTWÓRZ
Na koniec naszą modlitwą niech będą słowa piosenki,
którą zaśpiewajmy wspólnie z domownikami:OTWÓRZ==> IDZIE MÓJ PAN <== OTWÓRZ
Kochani,
pozdrawiamy Was serdecznie
i życzymy sił w dążeniu do jak najlepszego zakończenia tego roku szkolnego!
Zapewniamy Was o naszej pamięci modlitewnej za Was i Waszych bliskich.
Anna Dudek i Łucja Nowak – Wasze katechetki:)
2.06.2020r.
KOCHANI!
Ostatniej niedzieli świętowaliśmy Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Z kolei w najbliższą niedzielę będziemy obchodzili Uroczystość Zesłania Ducha Świętego.
O Zesłaniu Ducha Świętego czytamy w Dziejach Apostolskich . To wydarzenie miało miejsce pięćdziesiąt dni po zmartwychwstaniu Jezusa – w żydowskie święto Pięćdziesiątnicy.
Na zebranych w wieczerniku Apostołów zstąpił Duch Święty. Czytamy, że Apostołowie zaczęli przemawiać w wielu językach oraz otrzymali inne dary duchowe – charyzmaty. Wydarzenie to zostało zapowiedziane przez Jezusa przed jego Wniebowstąpieniem. W Ewangeliach czytamy zapowiedzi tego wydarzenia – Pan Jezus obiecuje swoim uczniom, że nie zostawi ich samych – ześle im Parakleta (trudne słowo…), czyli Pocieszyciela, Ducha Prawdy, Ducha Mądrości, który da im odwagę do głoszenia Dobrej Nowiny.
Niektórzy (może młodsi, ale pewnie i niejeden starszy) zapytają:
TO KIM WŁAŚCIWIE JEST DUCH ŚWIĘTY?Starszych zapraszamy do obejrzenia odcinka znanej już Wam serii
„Trzyminutowego Katechizmu”:OTWÓRZ==> Kto to jest Duch Święty? <== OTWÓRZ
Młodszych uczniów (klasy 1-4) zachęcamy, by posłuchali Gienka, który tłumaczy swojemu przyjacielowi, jak to było z Zesłaniem Ducha Świętego:
OTWÓRZ==> Komentarz do Zesłania Ducha Świętego <== OTWÓRZ
Duch Święty jest obiecanym darem od Ojca i Syna. To On uzdalnia chrześcijan do wiary, udzielając swoich darów.
Jakie to dary? Co oznaczają?
Człowieka, który żyje zgodnie z wolą Pana Boga, czyli który poddaje się w swoim życiu działaniu Ducha Świętego możemy poznać po owocach Ducha Świętego. Co to znaczy?
Jeżeli posiadamy cechy, o których pisze św. Paweł w Liście do Galatów, to jesteśmy na dobrej drodze do zbawienia:). Każdy powinien prosić Ducha Świętego o potrzebne mu Dary, ale także o to, byśmy byli ludźmi dającymi innym miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność i opanowanie. Wtedy będziemy prawdziwymi świadkami Chrystusa.
Jak przedstawiamy Ducha Świętego?
Najbardziej znane nam symbole Ducha Świętego to:
Gołębica: gdy Chrystus wychodzi z wody po swoim chrzcie, zstępuje na Niego Duch Święty w postaci gołębicy i spoczywa na Nim. Duch Święty zstępuje do oczyszczonego serca ochrzczonych i w nim przebywa. W niektórych kościołach święte Postacie Eucharystyczne są przechowywane w metalowym naczyniu w formie gołębicy, zawieszonym nad ołtarzem. Symbol gołębicy na oznaczenie Ducha Świętego jest tradycyjny w ikonografii chrześcijańskiej.
Woda: symbolika wody oznacza działanie Ducha Świętego w sakramencie chrztu, ponieważ po wezwaniu Ducha Świętego staje się ona skutecznym znakiem sakramentalnym nowego narodzenia; jak nasze pierwsze naturalne narodzenie dokonało się w wodzie, tak woda chrzcielna rzeczywiście oznacza nasze narodzenie do życia Bożego, które jest nam udzielane w Duchu Świętym.
Ogień: w postaci języków "jakby z ognia" Duch Święty spoczywa na uczniach w poranek Pięćdziesiątnicy i napełnia ich sobą (Dz 2, 3-4). Tradycja duchowa zachowuje tę symbolikę ognia jako jedną z najlepiej wyrażających działanie Ducha Świętego: "Ducha nie gaście" (1 Tes 5, 19).
Ręka: wkładając ręce, Jezus leczy chorych i błogosławi dzieci. Apostołowie będą czynić to samo w Jego imię, a ponadto właśnie przez włożenie rąk Apostołów jest udzielany Duch Święty. List do Hebrajczyków wymienia wkładanie rąk wśród "fundamentalnych elementów" swego nauczania. Ten znak wszechmogącego wylania Ducha Świętego zachował Kościół w modlitwach sakramentalnych.
Starszych uczniów zachęcamy do wzięcia udziału w Quizie o Duchu Świętym:)
OTWÓRZ==> ROZWIĄŻ QUIZ <== OTWÓRZ
Na koniec wszystkich zapraszamy do śpiewu piosenki – niech to będzie nasza modlitwa przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego:
OTWÓRZ==> O STWORZYCIELU DUCHU PRZYJDŹ <== OTWÓRZ
Pozdrawiamy Was, Kochani, serdecznie!
Pamiętamy o Was w modlitwie,
Anna Dudek, Łucja Nowak – Wasze katechetki :-)
26.05.2020r.
Drodzy Uczniowie!
Gdyby Święty Jan Paweł II żył,
miałby już 100 lat.Jesteśmy dumni, że nasza szkoła
ma takiego wspaniałego Patrona.Cała Polska już od niedzieli świętuje wydarzenie, jakim jest 100. rocznica urodzin Świętego Papieża.
My również nie zapominamy o tak ważnym wydarzeniu. Chcemy poznawać Ojca Świętego poprzez to, co nam zostawił: Jego słowa, naukę, świadectwo swojego życia, które jest ciągle żywe w pamięci wielu ludzi.
Żyjemy w niezwykłych czasach – jesteśmy świadkami życia świętych ludzi. Zobowiązuje nas to do tego, by ich naśladować, dążyć do takiej świętości.
Młodszych uczniów (klasy 1-5) zachęcamy,
by obejrzeć jeden z odcinków programu dla dzieci:OTWÓRZ==> AUREOLA - OD STANISŁAWA DO KAROLA <== OTWÓRZ
Starszych (klasy 6-8) prosimy, by zajrzeć na stronę, do której link podajemy
i obejrzeć piękne zdjęcia oraz posłuchać, co Papież mówił do młodych ludzi:
OTWÓRZ==> WYPŁYŃ NA GŁĘBIĘ - LEDNICA 2000 <== OTWÓRZ
Zachęcamy Was, Kochani i Waszych Rodziców również,
do obejrzenia filmiku biograficznego o Świętym Janie Pawle II:OTWÓRZ==> BIOGRAFIA JANA PAWŁA II <== OTWÓRZ
Dzisiaj przypominamy sobie słowa Świętego Papieża, który jest bliski naszym sercom tym bardziej, że pochodził z naszej Ziemi – z Polski. Kochał ludzi, zależało Mu na dobru dzieci i młodzieży.
Każdy był dla Niego ważny…Poczytajmy z uwagą, co Papież miał
i ma nadal nam do przekazania…Jan Paweł II powiedział:
„Troska o dziecko jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka.”
„Bóg jest pierwszym źródłem radości i nadziei człowieka.”
„Czego szukacie?…Pozwólcie, że jeszcze raz zapytam: czego szukacie? Albo lepiej – kogo szukacie?… Odpowiedź może być tylko jedna: szukacie Jezusa Chrystusa! Jezusa Chrystusa, który jednak wychodzi pierwszy na poszukiwanie was… Nie sądźcie nigdy, że w Jego oczach jesteście nieznajomymi, niczym puste liczby tworzące anonimowy tłum. Chrystus ceni każdego z was, każdego osobiście zna i gorąco kocha.”
„Wokół was rozbrzmiewa wiele słów, ale tylko Chrystus ma słowa, które nie ulegają wytarciu z biegiem czasu, ale pozostają na wieki. Okres, który przeżywacie, narzuca wam pewne rozstrzygające wybory: wybory szkoły, specjalizację w studiach, ukierunkowanie w pracy, samo zaangażowanie w społeczeństwie i w Kościele. Ważne jest, byście zdali sobie sprawę, że - wśród tak licznych pytań, jakie przed wami stają - rozstrzygające pytania nie dotyczą tego, "co". Zasadnicze pytanie dotyczy tego, "kto": do "kogo" się udać, za "kim" pójść, "komu" zawierzyć swoje życie.”
„Człowieka trzeba mierzyć miarą serca. Sercem! Serce w języku biblijnym oznacza ludzkie wnętrze,
oznacza w szczególności sumienie.”„Jeśli czujesz się samotny, postaraj się odwiedzić kogoś, kto jest jeszcze bardziej samotny.”
„Człowiek najpełniej afirmuje siebie, dając siebie. To jest pełna realizacja przykazania miłości.”
„Antysemityzm jest grzechem przeciwko Bogu i ludzkości.”
„Nową jedność Europy winniśmy budować na tych duchowych wartościach, które ją kiedyś ukształtowały. Praca jest dobrem człowieka - dobrem jego człowieczeństwa - przez pracę bowiem człowiek nie tylko przekształca przyrodę, dostosowując ją do swoich potrzeb, ale także urzeczywistnia siebie jako człowiek,
a także poniekąd bardziej "staje się człowiekiem".”„Starajmy się tak postępować i tak żyć, by nikomu w naszej Ojczyźnie nie brakło dachu nad głową
i chleba na stole, by nikt nie czuł się samotny, pozostawiony bez opieki.”„Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń.
Jeśli kochacie tę ojczystą ziemię, niech to wołanie nie pozostanie bez odpowiedzi!”Zachęcamy Was do rozważania słów Świętego Jana Pawła II. Ważne, byśmy nie tylko wspominali wspaniałego człowieka, ale byśmy próbowali żyć tak, jak nas uczył.
Za wstawiennictwem Świętego Jana Pawła II prosimy o łaski potrzebne Wam i Waszym Rodzinom.
Pozdrawiamy Was serdecznie,
Anna Dudek i Łucja Nowak – Wasze katechetki:)
19.05.2020r.
KOCHANI!
Dziękujemy Wam po raz kolejny za przesłane prace, miłe słowa, pozdrowienia:).
Dzisiaj kolejna odsłona naszej strony, w czasie której chcemy Wam przybliżyć postać, którą już wszyscy dobrze znają, a jest nią nasz Patron: Święty Jan Paweł II.
Zbliża się piękny jubileusz: gdyby Karol Wojtyła – Papież Jan Paweł II jeszcze żył, 18.05. obchodziłby 100. rocznicę swoich urodzin.
Tak, jak obiecałyśmy, w tej odsłonie znajdziecie też kilka wyjaśnień dotyczących Litanii Loretańskiej – modlitwy, którą (mamy nadzieję) modlicie się w miesiącu maju.
Zanim zaczniecie czytać, posłuchajcie hymnu obchodów 100. rocznicy urodzin Świętego Jana Pawła II (w projekcie wzięli udział m.in.: Moś, Osińska, Rubiś, Cugowski, Piekarczyk, Ziółko [Lipko, Dutkiewicz]):
OTWÓRZ==> NIE ZASTĄPI CIEBIE NIKT <== OTWÓRZ
CZY WIESZ, ŻE…
- W 1994 roku – obchodzonym w Kościele jako Rok Rodziny – po raz pierwszy w historii dzieci otrzymały od Papieża specjalny list na Boże Narodzenie, w którym Papież rozważania na temat tajemnicy Bożego Narodzenia połączył z refleksją o losie dzieci na całym świecie. Oto kilka słów Papieża skierowane do dzieci:
„Drodzy przyjaciele! W wydarzeniach związanych z Dzieciątkiem Betlejemskim możecie rozpoznać losy dzieci na całym świecie. Jeżeli bowiem prawdą jest, że dziecko jest radością nie tylko rodziców, ale także radością Kościoła i całego społeczeństwa, to równocześnie jest też prawdą, że niestety, wiele dzieci w naszych czasach w różnych częściach świata cierpi i podlega wielorakim zagrożeniom.”
Mówił też: „Głoszę wasze prawa, bez względu na to, jak małe lub bezbronne jesteście; głoszę obowiązki, które towarzyszą waszym prawom, a które powołane jesteście wypełniać z miłości, by chronić prawa innych. Szczególną miłością darzę każde dziecko, które cierpi, które jest samotne, które jest opuszczone, zwłaszcza to, które nie ma nikogo, kto by je kochał i o nie zadbał.”
- Szczególną uwagę Jan Paweł II poświęcił młodzieży, a to jako papież, który w momencie wyboru na urząd miał zaledwie 58 lat – będąc najmłodszym papieżem w historii Kościoła.
- Zapoczątkował tradycję Światowych Dni Młodzieży.
- Był solą w oku ustrojów totalitarnych. 13 maja 1981, podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra w Rzymie turecki zamachowiec dwukrotnie raził papieża z pistoletu. Świadkami zamachu były miliony wiernych przed telewizorami. Operacja ratująca mu życie trwała kilka godzin. Odwiedził później zamachowca w więzieniu – wybaczył mu i poświęcił modlitwę. Prawdopodobnie zamach ten był jedną z przepowiedni fatimskich.
- W roku 2009 papież Benedykt XVI podpisał dekret uznający heroiczność cnót Jana Pawła II, który był równoznaczny z zamknięciem zasadniczej części jego procesu beatyfikacyjnego.
- Kanonizacja papieża – Polaka - odbyła się w niedzielę Bożego Miłosierdzia, 27 kwietnia 2014 r. w Rzymie.
(Korzystałyśmy z: https://zyciorysy.info/jan-pawel-ii/)
O samym życiu Świętego Jana Pawła II słyszeliście już wiele razy, ale zachęcamy Was do obejrzenia bardzo ciekawego filmiku, który w niecodzienny sposób przybliża nam postać Świętego:
OTWÓRZ==> ŻYCIE ŚWIĘTEGO PAPIEŻA <== OTWÓRZ
Święty Jan Paweł II ukochał Matkę Bożą całym sercem. Po śmierci Mamy, Maryja stała się Jego Powierniczką, Mamą, Opiekunką.
Litania Loretańska to modlitwa, którą Papież chętnie odmawiał w maju i nie tylko.
CZY ZNASZ WEZWANIA Z LITANII LORETAŃSKIEJ? (c.d.)
„Różo duchowna”:
kwiat jest symbolem piękna, życia, delikatności, uroku. Litania do Matki Bożej przez ten tytuł zwraca uwagę na duchowe piękno Maryi.
„Wieżo Dawidowa”:
to wezwanie przypomina o żydowskim pochodzeniu Maryi. Król Dawid był dla Izraela symbolem dobrego władcy. Wybudował w Jerozolimie fortecę z obronnymi wieżami. Litania Loretańska nawiązuje do tego faktu i ukazuje, że Maryja jest Wieżą Dawidową, bo w Jej życiu spełniają się proroctwa Mesjasza, Nowego Dawida.
„Wieżo z kości słoniowej” :
określenie to nawiązuje do „Pieśni nad pieśniami”. Kość słoniowa to szlachetny materiał, a wieża kojarzy się z siłą, obroną, górowaniem nad ziemią. Litania do Matki Bożej ukazuje, że Maryja jest obronną „fortecą” przeciwko atakom Złego.
„Domie złoty”:
to wezwanie kojarzy się ze skromnym, ale najcenniejszym domem w Nazarecie.
„Gwiazdo zaranna”:
łac. stella matutina określało w starożytności Wenus (planeta ta jest widoczna nad horyzontem przed wschodem słońca). Litania do Matki Bożej, wskazuje, że Maryja poprzez swoje niepokalane poczęcie jest zwiastunką nadchodzącego odkupienia.
„Królowo Polski”:
Polacy czczą Maryję jako Patronkę Ojczyzny.
W przyszłym tygodniu świętujemy 100. urodziny Papieża Świętego Jana Pawła II. Wrócimy więc jeszcze do Jego nauki, do tego, czego nas uczył oraz o Kim i o czym świadczył całym swoim życiem.
A na koniec proponujemy Wam, abyście sprawdzili swoją wiedzę, biorąc udział w quizie:
OTWÓRZ==> SPRAWDŹ ILE WIESZ O JANIE PAWLE II <== OTWÓRZ
Pozdrawiamy Was serdecznie!
Za wstawiennictwem Świętego Jana Pawła II
modlimy się za Was i za Wasze Rodziny,
Anna Dudek i Łucja Nowak – Wasze katechetki:)
12.05.2020r.
DRODZY UCZNIOWIE!
Rozpoczął się miesiąc maj – jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku: kwiaty, drzewa, trawy – wszystko pięknie i kolorowo się rozwija. Słońce powoduje,
że chętniej się uśmiechamy, jesteśmy bardziej życzliwi
i radośniej nastawieni do świata i innych ludzi. Ten czas
w Kościele jest szczególnie poświęcony Maryi, której oddajemy cześć i prosimy Ją o wstawiennictwo u Boga.Kochani, zacznijmy dzisiaj od zaśpiewania piosenki dla Maryi:):
OTWÓRZ==> BYŁA CICHA I PIĘKNA JAK WIOSNA <== OTWÓRZ
Przez cały miesiąc odmawiamy specjalną modlitwę: LITANIĘ LORETAŃSKĄ.
Chcemy Wam przybliżyć tę modlitwę, pomóc zrozumieć niektóre jej wezwania, byście tym chętniej kierowali do Maryi swoje prośby i podziękowania słowami Litanii. Dzisiejsza odsłona naszej strony będzie dotyczyła historii samej modlitwy i znaczenia kilku jej wezwań. W kolejnym tygodniu przybliżymy Wam następne wezwania.
Na początek trochę historii…
Litania zwana jest „Loretańską” od miasteczka Loreto, znajdującego się w środkowych Włoszech, oddalonego kilkanaście kilometrów od wybrzeża Adriatyku. Miasto stało się słynne przede wszystkim za sprawą Sanktuarium Maryjnego, którego początki sięgają XIII wieku. Wierzono,
że właśnie wtedy został przeniesiony przez aniołów do Loreto Domek Nazaretański, w którym przyszła na świat Matka Boża. Okazało się, że legenda ta wcale nie jest taka daleka od prawdy. W archiwach watykańskich znaleziono dokumenty świadczące o tym, że budynek z Nazaretu został przetransportowany drogą morską przez włoską rodzinę noszącą nazwisko Angeli, co po włosku znaczy aniołowie. Cała operacja przeprowadzona była w sekrecie ze względu na niespokojne czasy i strach o to, by cenny ładunek nie wpadł w niepowołane ręce. Była to na tyle skomplikowana akcja, że bez udziału Opatrzności i wojska anielskiego wydaje się, że była nie do przeprowadzenia. Nie od razu przewieziony budynek znalazł się w Loreto. Trafił najpierw do dzisiejszej Chorwacji, a dopiero po trzech latach pieczołowicie złożono go w całość w lesie laurowym, stąd późniejsza nazwa Loreto. Nie ulega też wątpliwości, że to ten sam Domek. W XIX w. prowadzono szczegółowe badania naukowe, które w pełni potwierdziły autentyczność tego bezcennego zabytku. Święty Domek Matki Bożej, został umieszczony w przepięknej bazylice, a wewnątrz Świętego Domku, nad ołtarzem, została umieszczona figura Matki Bożej Loretańskiej, przedstawiająca Maryję z Dzieciątkiem na lewej ręce.Właśnie w tym Sanktuarium Litania Loretańska była szczególnie propagowana i odmawiana przez pielgrzymów. Tam też przybrała ostateczną formę i zaczęła rozchodzić się na cały Kościół. Po raz pierwszy ukazała się drukiem w 1572 r. we Florencji i zawierała 43 wezwania. Pierwsza wzmianka o Litanii do Matki Bożej Loretańskiej w oficjalnych dokumentach Kościoła pojawiła się w 1581r., gdy Ojciec Święty – Sykstus V – w bulli “Redituri” zachęcał do jej odmawiania i udzielał za to 200 dni odpustu. Kolejne odpusty przypisali do niej Pius VII oraz Pius XI w 1932 r. Natomiast papież Benedykt XIV urzędowo ją zatwierdził i zezwolił stosować w publicznym kulcie Kościoła.
Samo słowo „litania” oznacza w języku greckim prośbę.
W różnych wersjach ten sposób pisania wezwań do Matki Bożej rozprzestrzenił się po całej Europie.
W Litanii Loretańskiej mamy aż cztery grupy wezwań, które mają nam pomóc zrozumieć Matkę Bożą; ale nie tylko Ją samą, chyba też trochę Pana Boga…
Na początku nazywamy Ją Matką
Macierzyństwo to dzielenie się życiem. I sławiąc Ją jako matkę, rozważamy to, w jaki sposób dzieliła się swoim życiem oraz wspierała swego Syna i Jego uczniów. Śpiewając „Matko Kościoła,” patrzymy na to, w jaki sposób dzisiaj dzieli się życiem niebiańskim z nami. Jest naszą Mamą, która kocha nas całym swym sercem i wspiera w każdej chwili naszego życia.
Później wołamy do niej „Panno..”
Dziś w języku polskim zatarło się już dawne znaczenie tego słowa, które dawniej było synonimem dziewicy. Dziewictwo zatem zostaje wyniesione, wywyższone. Matka Boża jest nieskalana, jest wzorem dla wszystkich kobiet.
Następnie Maryja jest nazywana „Przybytkiem…”
To aluzje do ksiąg biblijnych. Nazywanie Maryi „Przybytkiem” – to przypomnienie świątyni jerozolimskiej, w której, jak czytamy w Księgach Kronik, Izajasza czy Ezechiela, przebywał w tajemniczy sposób Bóg – podobnie jak w Maryi mieszkał Boży Syn, a Ona sama była pełna Ducha Świętego.
Wreszcie nazywamy Ją Królową.
To niejako zwieńczenie kolejnych wezwań. Bycie królem, królową, oznacza, rzecz jasna, panowanie. Ale kto jest tak naprawdę władcą, kto może panować i w pełni rozkazywać, jeśli nie ten, kto jest szczerze kochany?
Królowanie Maryi zatem oznacza to, że kocha i jest kochana.
Zanim przejdziemy do dalszej części, sprawdźcie swoją wiedzę religijną, rozwiązując krzyżówkę. Ciekawe jesteśmy, czy wszyscy dacie radę:)
OTWÓRZ==> ROZWIĄŻ KRZYŻÓWKĘ <== OTWÓRZ
Spróbujmy zrozumieć niektóre z wezwań, jakie wypowiadamy w czasie odmawiania Litanii Loretańskiej:
Matko Chrystusowa”, „Matko Stworzyciela”, „Matko Zbawiciela”:
słowa te kierują nas wprost do Jezusa, który jest obiecanym przez Boga Mesjaszem i Zbawicielem. Boże macierzyństwo Maryi jest cudem Bożej łaski.
„Matko łaski Bożej… nieskalana… najczystsza… dziewicza… nienaruszona… najmilsza… dobrej rady”:
Litania Loretańska używa tych tytułów, aby sławić potęgę i delikatność Bożego działania w życiu Maryi. Wezwania te podkreślają krystaliczną czystość Najświętszej Maryi Panny, w której zrodził się Syn Boży.
„Matko Kościoła”:
wskazuje on na analogię między Kościołem a Maryją. Maryja zrodziła Zbawiciela, dziś Kościół „rodzi” Jezusa w sercach ludzi, stąd Maryja, będąc Matką Zbawiciela, jest matką wszystkich wierzących w Kościele.
Panna „czcigodna, wsławiona, łaskawa, wierna”:
Litania Loretańska używa tych określeń, aby sławić oblubieńczą miłość Maryi.
„Panno można”:
skoro, będąc przyjacielem Boga, można wyprosić wiele, to co dopiero, gdy jest się Jego Matką. Maryja jest potężną wspomożycielką.
„Zwierciadło sprawiedliwości”:
w Starym Testamencie sprawiedliwość to synonim świętości. W Litanii Loretańskiej to wezwanie ukazuje, że Maryja jest odbiciem sprawiedliwości samego Boga.
„Stolico mądrości”:
w Maryi zamieszkał Jezus – wcielona Mądrość Boga. Dlatego jest Ona stolicą mądrości Bożej.
Kolejne wezwania omówimy za tydzień:)
Na koniec prosimy, byście zajrzeli na podaną poniżej stronę. Znajdziecie tam ciekawe wiadomości historyczne, opowieść o życiu Maryi, powtórkę z tego, co już poznaliście i nie tylko. Jest tam też „ukryte” zadanie dla chętnych uczniów. Zachęcamy starszych (klasy 5-8), byście je znaleźli i przesłali do nas na znane już Wam adresy mailowe.
OTWÓRZ==> MARYJA KRÓLOWA POLSKI I NASZA MAMA <== OTWÓRZ
Zachęcamy Was serdecznie, abyście modlili się niezwykłą modlitwą, jaką jest Litania Loretańska. Zaproście do wspólnej modlitwy Waszych Rodziców, Rodzeństwo.
OTWÓRZ==> LITANIA LORETAŃSKA <== OTWÓRZ
Pozdrawiamy Was, Kochani, serdecznie,
zapewniając o naszej modlitwie.
Anna Dudek i Łucja Nowak – Wasze katechetki:)
Do dzisiejszych wyjaśnień korzystałyśmy ze źródeł: Chttps://modlitwy24.pl/historia-litanii-loretanskiej/ , www.niedziela.pl/artykul/49906/nd/Jak-powstala-Litania-Loretanska, liturgia.wiara.pl/doc/419763.Litania-Loretanska/2,www.katedra.lodz.pl/co-w-katedrze/aktualnosci/915-komentarz-do-wezwan-litanii-loretanskiej,
6.05.2020r.
Kochani!
Dziękujemy za ciągle napływające zadania:)! Jesteście wspaniali – pięknie tworzycie plakaty, rysunki, piszecie ciekawe wypowiedzi. Dziękujemy i czekamy na każde słowo od Was, nawet to krótkie: pozdrawiam:)
W kolejnej „odsłonie” naszej strony chcemy Wam po raz kolejny przybliżyć postać Matki Bożej.
Dlaczego właśnie Maryi?
Po pierwsze: zbliża się wielkimi krokami miesiąc maj, który jest przez Polaków nazywany Miesiącem Maryjnym. To właśnie w maju oddajemy Matce Bożej szczególną cześć i przez
Jej cudowne wstawiennictwo wypraszamy potrzebne nam łaski u Boga, modląc się codziennie Litanią Loretańską.Po drugie: w najbliższą niedzielę – 3 maja będziemy obchodzili święto państwowe – Święto Uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz święto kościelne – Święto Matki Bożej - Królowej Polski (w związku z tym, że święto to przypada w niedzielę, która jest już dniem świątecznym, msze święte z tego święta będą odprawiane w poniedziałek) .
M
oże nie wszyscy wiedzą, że główną patronką Polski jest Najświętsza Maryja Panna. W 1656 roku król Jan Kazimierz w lwowskiej katedrze uroczyście uznał Matkę Bożą za Królową Polski i złożył śluby zawierzenia Maryi całego narodu polskiego. Śluby zostały złożone w czasie potopu szwedzkiego niedługo po zwycięskiej obronie Jasnej Góry przed Szwedami.
W trzechsetną rocznicę ślubów Jana Kazimierza episkopat Polski z inicjatywy więzionego Prymasa Stefana Wyszyńskiego dokonał ponownego zawierzenia całego kraju Maryi i odnowienia ślubów królewskich. 26 sierpnia 1956 roku ok. milion wiernych na Jasnej Górze złożyło Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego.
Jednak… czy wiesz, że…
to nie Polacy wpadli na pomysł, aby obwołać Najświętszą Maryję Pannę Królową Polski. To sama Maryja osobiście poprosiła, żeby
Ją tak nazywać. Stało się to w Neapolu we Włoszech, w 1608 roku. Takie przesłanie otrzymał w czasie objawienia Włoch Giulio Mancinelli, jezuita, który żył na przełomie XVI i XVII wieku. Odznaczał się on niezwykłą świętością życia, wielką czcią do Najświętszego Sakramentu i Matki Bożej, troską o dusze w czyśćcu cierpiące oraz nabożeństwem do świętych naszych rodaków - Stanisława Kostki i biskupa Stanisława. W swoich modlitwach prosił Niepokalaną, by mu objawiła, jaki jeszcze tytuł chciałaby mieć w Litanii Loretańskiej. To właśnie podczas tych objawień Matka Boża poprosiła, by modlić się do Niej słowami: Królowo Polski.Jeżeli Maryja jest Królową Polski, to gdzie znajduje się Jej pałac i tron?
Od wieków za duchową stolicę Polski uznaje się Częstochowę. To właśnie tam Polacy udawali się i przybywają do dzisiaj w chwilach smutku, trwogi czy szczęścia i radości, by upraszać u Matki Bożej Częstochowskiej potrzebne łaski.
Na pewno jeszcze pamiętacie, że niedawno, bo we wrześniu ubiegłego roku, wizerunek Matki Bożej w kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej nawiedził leszczyńskie parafie. Mieliśmy wtedy okazję poczuć się tak, jakby odwiedziła nas sama Królowa.
Uczniów z klas 1-5 zachęcamy, aby obejrzeli króciutki filmik o naszej Królowej:
OTWÓRZ==> KRÓLOWA Z JASNEJ GÓRY <== OTWÓRZ
Starszych uczniów zachęcamy, by razem z Radosławem Pazurą wybrali się do samej Częstochowy i poznali jej tajemnice. Obejrzyjcie proponowany odcinek do końca – poznajcie cuda, jakie miały miejsce przez wstawiennictwo Matki Bożej Częstochowskiej.
OTWÓRZ==> TAJEMNICE JASNEJ GÓRY <== OTWÓRZ
KOCHANI!
1 MAJA ROZPOCZYNAMY NABOŻEŃSTWA MAJOWE.
ZADANIE DLA WSZYSTKICH UCZNIÓW:
ODSŁUCHAJCIE I POMÓDLCIE SIĘ SAMI LUB WSPÓLNIE Z RODZICAMI I RODZEŃSTWEM LITANIĄ LORETAŃSKĄ DO NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY.
OTWÓRZ==> LITANIA LORETAŃSKA <== OTWÓRZ
Mamy nadzieję, że zadanie nie jest zbyt trudne;)
Pozdrawiamy Was, Kochani, serdecznie!
Do Matki Bożej, Królowej Polski, zanosimy modlitwy w Waszych intencjach,
Anna Dudek i Łucja Nowak – Wasze katechetki:)
28.04.2020 r.
Drodzy Uczniowie!
Dziękujemy Wam za przesłane zadania – piękne prace plastyczne klas młodszych i ciekawe wypowiedzi uczniów starszych. Cieszymy się, że bierzecie udział w quizach i proponowanych przez nas zabawach. Wielu z Was przesyła do nas informacje o bardzo dobrych wynikach. Gratulujemy wiedzy! Brawo!
19.04.2020 roku obchodziliśmy wyjątkowe święto: Święto Milosierdzia Bożego. Starsi uczniowie pięknie napisali, czym dla nich jest miłosierdzie i jak wcielają je w życie. Doszliście do wniosków, że każdy z nas może być miłosierny – przebaczać innym i bezinteresownie pomagać – z miłości do drugiego człowieka. Cieszymy się bardzo, że jesteście wrażliwi na losy innych, chętnie pomagacie i okazujecie innym bezinteresowną miłość i wsparcie. Jest to potrzebne szczególnie w dzisiejszym trudnym czasie pandemii.
Wiemy już, że Jezus jest miłosierny. Zajrzyjcie na poniższą stronę i poznajcie lub przypomnijcie sobie „Przypowieść o synu marnotrawnym” (klasy drugie będą mogły w jednym z zadań wspomóc się podręcznikiem, klasom pierwszym mogą pomóc Rodzice, a pozostałe klasy – niech sprawdzają swoja wiedzę:))
BÓG JEST MIŁOSIERNY:
OTWÓRZ==> WARUNKI UZYSKANIA PRZEBACZENIA <== OTWÓRZ
Pamiętajcie!
W konfesjonale czeka na Was sam Chrystus Zmartwychwstały, to On w swoim miłosierdziu przebacza nam nasze grzechy.
Jeszcze raz przypomnijmy sobie:
OTWÓRZ==> Warunki dobrej spowiedzi <== OTWÓRZ
Od niedzieli w Kościele na całym świecie trwa Tydzień Miłosierdzia. Czas ten ma nam przypomnieć, że mamy w swoim życiu – na co dzień – naśladować Chrystusa – w Jego miłosiernej miłości do każdego człowieka.
Chcemy Was zachęcić do tego, byście bliżej poznali działalność organizacji Caritas Polska,
o której każdy z Was na pewno już coś słyszał, a która wciela w życie każdego dnia miłosierdzie, pomagając bezinteresownie innym ludziom.Caritas jest największą organizacją dobroczynną w Polsce, której historia sięga lat 20. XX wieku. W swojej dzisiejszej działalności dociera do setek tysięcy potrzebujących w całym kraju i poza jego granicami.
Od 1990 roku jest instytucją charytatywną Konferencji Episkopatu Polski, a od 2004 r. posiada status organizacji pożytku publicznego.
Działania Caritas w Polsce dotyczą pomocy tym, którzy najbardziej jej potrzebują. Organizacja ta reaguje niemal natychmiast na zmieniającą się sytuację ludzi, którzy znajdują się w trudnej sytuacji rodzinnej, finansowej czy zdrowotnej.
Działania charytatywne w Polsce koncentrują się na udzielaniu pomocy żywnościowej osobom potrzebującym poprzez prowadzenie zbiórki żywności w ramach akcji „Tak. Pomagam!”, realizację Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa, oraz projektów: Spiżarnia Caritas, Kromka chleba Caritas, Karta na codzienne zakupy i Wigilia Caritas. Rodzinom, dzieciom
i młodzieży Caritas pomaga realizując programy: Wakacyjna Akcja Caritas, Program „Skrzydła”
i „Dwa Talenty”, Tornister Pełen Uśmiechów, Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.Dzisiaj, podczas pandemii Caritas organizuje akcję „Pomoc dla seniora” – to nowa akcja zainicjowana w odpowiedzi na rosnące zagrożenie koronawirusem. Szczególnie narażone są osoby starsze, stanowiące dużą grupę podopiecznych organizacji.
Projekt „Wdzięczni Medykom” jest odpowiedzią na potrzeby zgłaszane Caritas Polska przez szpitale i personel medyczny w związku z epidemią koronawirusa w Polsce. Zakłada on interwencyjną zbiórkę pieniędzy na niezbędne wyposażenie placówek medycznych zaangażowanych w walkę z pandemią, w tym zakup m.in. respiratorów oraz środków ochrony osobistej dla medyków (m.in. maseczek, rękawic, fartuchów i przyłbic).
Projektów i działań Caritas jest tak dużo, że nie sposób opisać ich tutaj. Zachęcamy Was do tego, by zajrzeć na oficjalną stronę tej organizacji i poczytać o jej działalności.
Może zainteresujecie tym też Waszych Rodziców :OTWÓRZ==> CARITAS <== OTWÓRZ
Bądźmy miłosierni, przebaczajmy sobie nawzajem krzywdy i urazy, pomagajmy innym, bądźmy czuli i wrażliwi na potrzeby drugiego człowieka, a wtedy na pewno świat będzie piękniejszy, a nam wszystkim będzie się żyło lepiej.
Pozdrawiamy Was, Kochani, bardzo serdecznie, zapewniamy o naszej modlitwie za Was i wasze Rodziny,
Anna Dudek i Łucja Nowak – Wasze katechetki:)
Kochani Uczniowie!
Za nami Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Mamy nadzieję, że minęły one w Waszych domach w pokoju, radości i zdrowiu. Świętowanie się skończyło, wróciliśmy do naszych obowiązków, ale mamy Oktawę Świąt Wielkanocnych - nasza radość ze zmartwychwstania Chrystusa trwa nadal.
Co to znaczy?
Oktawę rozumie Kościół jako jeden wielki dzień świąteczny obchodzony jeszcze przez tydzień po samej uroczystości. Oktawa Wielkanocy jest najważniejszą spośród oktaw roku liturgicznego. Każdy jej dzień jest obchodzony w randze uroczystości, dlatego Oktawa ta znosi wszelkie posty (także wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w piątek).
Radość, która nas ogarnia w Kościele z racji tego, że Chrystus zmartwychwstał, jest tak wielka, że Kościół przedłuża ją na cały tydzień. Oktawa Zmartwychwstania jest obchodzona już od III wieku, jest najważniejszą, a jednocześnie najstarszą oktawą w liturgii Kościoła.
Niedzielę kończącą Oktawę Wielkanocy przez wieki nazywano Niedzielą Białą lub Przewodnią. „Białą” nazywano ją od białych szat, które nowo ochrzczeni chrześcijanie nosili od Wielkiej Soboty przez cały tydzień.
W Polsce od 1997 r., a w całym Kościele od roku 2003 niedziela po Wielkanocy jest obchodzona jako uroczystość Miłosierdzia Bożego. Chrystus w objawieniach skierowanych do św. Faustyny, wyraził wolę, by ta niedziela była poświęcona Bożemu Miłosierdziu.
Święto Miłosierdzia jest nie tylko dniem wielkiej czci Boga w tajemnicy Jego miłosierdzia, ale także dniem ogromnej łaski, ponieważ Pan Jezus związał z nim wielkie obietnice. Największa dotyczy łaski zupełnego odpuszczenia win i kar: „Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar.”
Pamiętajmy o tych ważnych obietnicach Pana Jezusa, przyjmując w tym dniu Komunię duchową.
Koronka do Miłosierdzia Bożego to modlitwa poświęcona tajemnicy Bożego Miłosierdzia, pełnej łagodności i przebaczenia miłości Boga do grzeszników. Najbardziej rozpowszechniona koronka do Bożego Miłosierdzia została przekazana przez św. Faustynę.
Przypomnijcie sobie, jak odmawiamy Koronkę do Miłosierdzia Bożego:
OTWÓRZ==> ODMÓW MODLITWĘ <== OTWÓRZ
Jezus jest miłosierny. Mamy brać z Niego przykład w naszym życiu.
Sprawdźmy, czy dobrze rozumiemy pojęcie „miłosierdzie”, rozwiązując quiz. Starsi uczniowie nich rozwiążą go sami, młodszym mogą pomóc Rodzice.
MIŁOSIERDZIE:
OTWÓRZ==> ZAGRAJ W GRĘ <== OTWÓRZ
Warto żyć tak, by innym było z nami dobrze. Pan Jezus pokazał nam swoim życiem, jak to zrobić, a pomagają nam w tym Uczynki miłosierdzia względem ciała i duszy. Sprawdźmy, czy pamiętamy o wszystkich!
UCZYNKI MIŁOSIERDZIA:
OTWÓRZ==> ZAGRAJ W GRĘ <== OTWÓRZ
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
ZADANIE DLA WAS:
Młodsi uczniowie (klasy:1-4):
Narysujcie w zeszycie symbole Chrystusa Zmartwychwstałego.
Poproście Rodziców o pomoc, by zdjęcia prac przesłać na adres:
Starsi uczniowie (klasy 5-8):
Napiszcie w kilku zdaniach, co znaczy dla Was słowo „miłosierdzie”,
czy wprowadzacie je w czyn w Waszym życiu i w jaki sposób.
Wyślijcie swoją wypowiedź na adres:Pozdrawiamy Was serdecznie, jak zwykle zapewniając o naszej modlitwie,
Anna Dudek i Łucja Nowak – Wasze katechetki:)
Kochani Uczniowie!
Szanowni Rodzice!W Niedzielę Zmartwychwstania powitajmy się słowami:
„Chrystus Zmartwychwstał, Alleluja!
Prawdziwie zmartwychwstał, Alleluja!”
Życzymy wszystkim, by Zmartwychwstały Chrystus, który rozświetlił mroki ciemności: śmierci i grzechu, rozjaśnił życie, przyniósł pokój, wlał nadzieję do serc.
Niech cud Zmartwychwstania będzie dla nas wszystkich ostoją zwycięskiej miłości i niezłomnej wiary.
Anna Dudek i Łucja Nowak
Dzisiaj – w Wielki Czwartek - Dzień ustanowienia sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa pamiętajmy o modlitwie za Księży…
W tym roku Święta są wyjątkowe także dlatego, że nie możemy uczestniczyć w mszach świętych i nabożeństwach w kościołach.
Jednak zróbmy wszystko, by czas świąteczny
nie stał się tylko zwykłym odpoczynkiem.Podajemy poniżej linki do stron, na których przeczytamy rady, jak przeżyć te Święta, celebrując najważniejsze wydarzenia tych dni. Znajdziemy tam między innymi tekst modlitwy: błogosławieństwa pokarmów. Nie rezygnujmy z mszy świętej – mamy możliwości uczestniczenia w niej poprzez transmisje telewizyjne, internetowe, nie rezygnujmy ze święconki, wspólnego świątecznego śniadania.
OTWÓRZ ==> PRZEWODNIK PO ŚWIĘTOWANIU W CZASIE PANDEMII <== OTWÓRZ
OTWÓRZ ==> ŚWIĘTA W DOMU <== OTWÓRZ
Niech ten trudny, ale także świąteczny czas, będzie okazją do zbliżenia się do Boga, ale także do swoich dzieci, rodziców…
Pozdrawiamy serdecznie, zapewniając o naszej modlitwie,
Anna Dudek i Łucja Nowak
KOCHANI!
W Niedzielę Palmową rozpoczęliśmy celebrowanie Wielkiego Tygodnia. To szczególny czas… W prezentacji, do której link znajdziecie pod tekstem, przeczytacie m.in. teksty z Pisma Świętego, które opisują wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat.
Życzymy Wam miłej lektury i dobrego przygotowania do Świąt Wielkiej Nocy
Wielki Tydzień
w pytaniach i odpowiedziach
Dlaczego Wielki Tydzień nazywa się wielkim?
Wielki, dla podkreślenia znaczenia tego tygodnia dla całego roku liturgicznego, ponieważ w nim liturgicznie dokonują się wydarzenia zbawcze.
Co to jest Triduum Paschalne?
Z łaciny "triduum" znaczy trzy dni, odnosząc się do czwartku, piątku i niedzieli, w których to dniach dokonała się Pascha Jezusa Chrystusa.
Pascha znaczy w hebr. przejście i ma kontekst historyczny, dotyczący wydarzeń nocy wyzwolenia (przejścia) Izraelitów z niewoli egipskiej, uratowanych przez Boga dzięki krwi baranka. Izraelici świętowali ją każdego roku. Do tej celebracji nawiązał Jezus, który w tym czasie w czwartek świętował z uczniami swoją paschę, następnego dnia umierał na krzyżu, by zmartwychwstać dnia trzeciego, w nocy, z soboty na niedzielę.
Triduum paschalne zatem, to trzy dni świętowania męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, poprzez które dokonało się pascha, czyli dzieło zbawienia; Kościół nazywa je również jednym wielkim świętem paschalnym.
Co się dzieje w Kościele w Wielki Czwartek?
Podczas Mszy św. w tym wyjątkowym dniu wspominamy wydarzenia z Ostatniej Wieczerzy w Wieczerniku - ustanowienie sakramentów: Eucharystii i kapłaństwa. Chrześcijanie - zgodnie z poleceniem Jezusa: „Czyńcie to na moją pamiątkę” - sprawować mają te wydarzenia, które On zainicjował.
Podczas Mszy św. rozbrzmiewa bicie dzwonów, które po chwili milknie.
Cisza ta świadczy o cierpieniach wydanego na mękę krzyżową Chrystusa.Na zakończenie uroczystości Eucharystia zostaje przeniesiona do specjalnie przygotowanej kaplicy - ołtarza adoracji, zwanej „Ciemnicą”.
Dlaczego w Wielki Czwartek po Eucharystii
Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do ciemnicy?Ciemnica, jako miejsce puste i ciemne, ma przypominać o sytuacji Jezusa, który po Ostatniej Wieczerzy przygotowywał się na śmierć, oczekując w Ogrodzie Oliwnym przyjścia swych oprawców. Dziś proponuje się ją nazywać specjalnym miejscem adoracji w ciszy i zadumie.
Co się dzieje w Kościele w Wielki Piątek?
Drugi dzień Triduum Paschalnego stanowi Wielki Piątek,
w którym wierni przestrzegają ścisłego postu, a także oddają się chwilom zadumy związanej z męką i śmiercią Chrystusa. Cały dzień trwa adoracja Najświętszego Sakramentu,
w kościołach odprawiane są Drogi Krzyżowe.Na pamiątkę śmierci poniesionej przez Chrystusa w czasie Wielkiego Piątku nie odprawia się Mszy św.
Podczas wszystkich obrzędów milczą organy i dzwony.
Zbawcze wydarzenia przypomina Ewangelia, z której czytany jest opis Męki Pańskiej. Na zakończenie Liturgii Słowa odbywa się wyjątkowo uroczysta modlitwa powszechna. W dziesięciu wezwaniach prosimy Boga, aby miał w opiece cały świat.
Rozpoczyna się adoracja Krzyża. Od dwóch tygodni wszystkie krzyże w kościołach były zasłonięte. W Wielki Piątek ukazuje się je ponownie wiernym. Po adoracji Krzyża następuje Komunia św. Rozdaje się Eucharystię, konsekrowaną poprzedniego dnia. Wielkopiątkową liturgię kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy, zwanej Bożym Grobem. Monstrancja jest przykryta białym welonem na pamiątkę całunu, którym spowito ciało Jezusa. Tego wieczora
i przez cały następny dzień trwa adoracja.Czym jest Wielka sobota?
Wielka Sobota to czas rozważania Męki i Śmierci Chrystusa.
Wierni przez cały dzień przychodzą, aby modlić się przy Grobie Pańskim.Do kościołów, kaplic czy wielu innych miejsc przynoszona jest „święconka”, będąca koszykiem wypełnionym potrawami, które obfitują w różne, przypisane im symbole.
W sobotę wieczorem przeżywamy Liturgię Wigilii Paschalnej rozpoczynającą celebrację Zmartwychwstania. Jest złożona
z czterech części: Liturgii Światła, Liturgii Słowa, Liturgii Chrzcielnej i Liturgii Eucharystycznej. Podczas Liturgii Eucharystycznej, spożywamy Ciało i Krew Zbawiciela - pokarm na życie wieczne.Obrzędy Wigilii Paschalnej stanowią nierozerwalną całość z Wielkanocą. Na wielkanocny charakter liturgii wskazuje biały kolor szat liturgicznych.
NIEDZIELA WIELKANOCNA:
CHRYSTUS ZMARTWYCHWSTAŁ, ALLELUJA!
PRAWDZIWIE ZMARTWYCHWSTAŁ, ALLELUJA!
Niedziela Wielkanocna rozpoczyna się Wigilią Paschalną, czyli Mszą św. Zmartwychwstania Pana, sprawowaną
w sobotę wieczorem lub w nocy. Uroczystym ogłoszeniem zmartwychwstania Chrystusa i wezwania całego stworzenia do udziału w tryumfie Zmartwychwstałego jest Procesja Rezurekcyjna.W I E L K I T Y D Z I E Ń:
OTWÓRZ ==> OTWÓRZ <== OTWÓRZ
Najmłodszych (klasy 1-5) zachęcamy do wydrukowania i wklejenia do zeszytu wybranej kolorowanki lub narysowania samemu wybranej sceny
z życia Pana Jezusa – z Jego Wielkiego Tygodnia:OTWÓRZ ==> KOLOROWANKA <== OTWÓRZ
Jeżeli starszym uczniom (klasy 6-8) spodobały się Rekolekcje z Narnii,
to zachęcamy do obejrzenia dwóch kolejnych odcinków:OTWÓRZ ==> REKOLEKCJE Z NARNII cz. 3 <== OTWÓRZ
OTWÓRZ ==> REKOLEKCJE Z NARNII cz. 4 <== OTWÓRZ
Dziękujemy za wszystkie miłe słowa, które spływają od Was i Waszych Rodziców. Pozdrawiamy Was serdecznie, zapewniając o naszej modlitwie,
Anna Dudek i Łucja Nowak – Wasze katechetki
Drodzy Uczniowie!
Dzisiaj mija 15. rocznica śmierci Patrona naszej Szkoły.
Chciejmy w tym szczególnym dniu oddać hołd naszemu Rodakowi, Świętemu Janowi Pawłowi II.
Jest On naszym Orędownikiem w Niebie, wstawia się za nami, modli się za nas, prosząc o potrzebne nam łaski.
W tym szczególnym, trudnym czasie pamiętajmy o modlitwie za wstawiennictwem Świętego Jana Pawła II.
Zachęcamy Was do obejrzenia prezentacji
o Świętym Janie Pawle II:OTWÓRZ ==> OJCIEC ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II <==OTWÓRZ
Przed nami szósta niedziela Wielkiego Postu, nazywana Niedzielą Palmową, czyli Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona obchody Wielkiego Tygodnia, o którym poczytacie w przyszłym tygodniu.
Niedziela Palmowa jest świętem upamiętniającym triumfalny wjazd Jezusa
do Jerozolimy. Jak podaje Pismo Święte, Jezus przybył do Jerozolimy razem z Apostołami.W Jerozolimie Pan Jezus był witany przez tłumy mieszkańców, którzy uznali go za Syna Dawidowego. Jezus przejechał przez miasto na osiołku,
a ludzie rzucali mu pod nogi gałązki palmowe i oliwne.
Na pamiątkę tego wydarzenia w Niedzielę Palmową urządzane są bardzo uroczyste procesje kościelne.W tym roku, niestety, nie możemy uczestniczyć w procesjach i mszy świętej w kościele, ale, łącząc się przez Internet lub biorąc udział w mszach świętych transmitowanych w telewizji możemy również uroczyście świętować ten szczególny dzień, do czego Was gorąco zachęcamy.
Przygotujcie się także do tego dnia, korzystając z naszych propozycji.
K O C H A N I !
Nasze propozycje dzielimy wiekowo,
ale każdy (nawet Wasi Rodzice) może wziąć w nich udział.
Zapraszamy serdecznie!Młodszych uczniów (klasy:1-5) zachęcamy do powtórki, zabawy, nauki i śpiewania na stronie:
OTWÓRZ ==> NIEDZIELA PALMOWA <== OTWÓRZ
Starszych (klasy 6-8) zachęcamy do wzięcia udziału w bardzo interesujących (innych niż wszystkie) rekolekcjach internetowych, które są zatytułowane: REKOLEKCJE Z NARNII.
Poniżej podajemy link do dwóch odcinków:OTWÓRZ ==> REKOLEKCJE Z NARNII cz.1 <== OTWÓRZOTWÓRZ ==> REKOLEKCJE Z NARNII cz. 2 <== OTWÓRZŻycząc Wam, Kochani, opieki Bożej, zdrowia
i uroczystego świętowania Niedzieli Palmowej,
zapewniamy Was o naszej modlitwie,
Anna Dudek i Łucja Nowak- Wasze katechetki
ZADANIE DLA KLASY IV a i V d
Proszę narysuj plakat na zbliżającą się Niedzielę Palmową
"Wjazd Jezusa do Jerozolimy".
Zdjęcia prac proszę przesłać na adres:
ZADANIE DLA KLAS I-III
W związku ze zbliżającą się Niedzielą Palmową
zachęcamy do narysowania plakatu pt. "Palma Wielkanocna".
Po wykonaniu pracy zdjęcie prosimy wysłać na adres:
Mamy nadzieję, że jak zawsze jesteście, Kochani, pełni optymizmu i radości, mimo tych trudnych chwil.
Chcemy Was zapewnić o tym, że ciepło o Was myślimy, modlimy się za Was i za Wasze rodziny każdego dnia.
Zachęcamy Was, Kochani, żebyście również włączyli się z nami w modlitwę za wszystkich uczniów naszej szkoły i ich rodziny, także za Waszych nauczycieli.
Każdego wieczoru pomódlmy się modlitwą „Ojcze nasz”,
łącząc się ze sobą duchowo i prosząc o zdrowie dla nas wszystkich.
Nadal trwa czas Wielkiego Postu, który ma nas przygotować do Świąt Wielkiej Nocy – Zmartwychwstania Pańskiego.
Młodszych (uczniów klas 1-3) zachęcamy, by w ramach prezentu dla Pana Jezusa, który oddał za nas życie, wykonać w zeszycie rysunek krzyża i ozdobić go jak najpiękniej.
Starszych (uczniów klas 4-8) zachęcamy do sprawdzenia swojej wiedzy na temat tego szczególnego czasu, biorąc udział w grze, której link podajemy niżej:
==> ROZWIĄŻ QUIZ <==
Droga Krzyżowa to wyjątkowe nabożeństwo, w czasie którego rozważamy mękę i śmierć Pana Jezusa. Niestety, nie możemy uczestniczyć w nim bezpośrednio w kościele, ale zachęcamy, byście zajrzeli na poniższą stronę – powtórzycie sobie stacje Drogi Krzyżowej, wysłuchacie pięknej piosenki (a może niektórzy też zaśpiewają :-)) i dowiecie się ciekawych informacji (klikajcie na ikonki na krzyżu Pana Jezusa).
==> DROGA KRZYŻOWA <==
Gdybyście mieli ochotę z nami porozmawiać , napisać, o coś zapytać, poprosić – jesteśmy dla Was dostępne: obie panie przez dziennik elektroniczny Librus oraz:
pani Ania: przez Messengera, mail: religia.sp10@wp.pl,
pani Łucja:mail:lucynakawon@gmail.com
Pozdrawiamy Was, Kochani, serdecznie!
Anna Dudek, Łucja Nowak – Wasze katechetki :-)