• REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

1. Z wypożyczalni i czytelni biblioteki szkolnej może korzystać każdy uczeń i pracownik szkoły.

2. Korzystanie z wypożyczalni jest bezpłatne.

3. Godziny otwarcia biblioteki szkolnej wg harmonogramu.

4.  Zapisując się do biblioteki szkolnej czytelnik zapoznaje się i zobowiązuje się do przestrzegania

regulaminu.

5.  Jednorazowo czytelnik może wypożyczyć trzy książki na okres dwóch tygodni.
          6.  Okres wypożyczenia może być przedłużony /prolongowany/ przez bibliotekarza po osobistym

zwrocie wypożyczonej  książki w pierwszym terminie.

7.  W razie zagubienia lub zniszczenia książki , czytelnik zobowiązany jest do odkupienia takiej samej

książki lub innej o tej samej wartości. O wartości odkupionej książki decyduje aktualna cena

antykwaryczna zagubionej książki.
          8.  Uczniowie mogą korzystać z księgozbioru podręcznego /encyklopedie, słowniki, leksykony/

codziennie w godzinach   otwarcia  biblioteki za wyjątkiem przerw.
          9.  Czytelnicy powinni dbać o zachowanie ciszy i porządku w lokalu biblioteki, obchodzić się z

szacunkiem i starannie z  książkami, czasopismami, katalogami i innym majątkiem biblioteki.

10. W przypadku nie stosowania sie do powyższego regulaminu bibliotekarz może zawiesić

czytelnika w prawie korzystania z    biblioteki szkolnej.

Regulamin Centrum Multimedialnego Szkoły Podstawowej nr 10 w Lesznie.

1. Centrum Multimedialne służy wszystkim uczniom i pracownikom szkoły do celów edukacyjnych i informacyjnych.
          2. Centrum jest czynne codziennie w godzinach pracy biblioteki.
          3. Uczniowie mogą korzystać z Centrum przed lub po zajęciach szkolnych.
          4. Opiekunem Centrum Multimedialnego jest bibliotekarz.
          5. Przy jednym stanowisku komputerowym mogą pracować najwyżej dwie osoby.
          6. Praca przy komputerze jest możliwa po otrzymaniu zgody dyżurującego nauczyciela bibliotekarza.
          7. Każdy korzystający z Centrum ma obowiązek wpisać się do zeszytu korzystania z komputera.
          8. Maksymalny jednorazowy czas pracy na stanowisku komputerowym wynosi 45 minut.
          9. Korzystać można tylko z zainstalowanych programów. Zabrania się instalowania innych programów i dokonywania zmian w już istniejących oraz zapisywania dokumentów na dysku twardym.
          10. Zabrania się korzystania ze stron gadu-gadu, gier i wysyłania SMS-ów.
          11. Każdy korzystający z Centrum jest odpowiedzialny za udostępnione mu urządzenia i odpowiada materialnie za wyrządzone ewentualne szkody.
          12. Z drukarki, kopiarki oraz innych nośników danych korzysta się w uzasadnionych przypadkach za zgodą opiekuna Centrum.
          13. Każde zauważone nieprawidłowości w pracy urządzeń powinny być natychmiast zgłoszone opiekunowi Centrum.
          14. Zabrania się spożywania posiłków i picia na stanowisku komputerowym.
          15. Wykorzystanie komputerów niezgodne z regulaminem jest równoznaczne z wykluczeniem spośród osób mogących korzystać z Centrum.
          16. Każdy korzystający z Centrum Multimedialnego ma obowiązek przestrzegania regulaminu.

Aneks do regulaminu biblioteki szkolnej obowiązujący od 1 września 2020r.

1. W bibliotece może przebywać tylko jedna osoba wypożyczająca/ oddająca książki. Pozostali czytelnicy oczekują na wejście do biblioteki zachowując bezpieczną odległość oraz zakrywając usta i nos.

2. Uczniowie uczestniczący w zajęciach na terenie szkoły mogą korzystać z biblioteki w wyznaczonych dniach i godzinach.

3. Harmonogram pracy biblioteki będzie udostępniony na stronie internetowej szkoły.

4. Uczniowie nie uczęszczający na zajęcia do szkoły zgłaszają potrzebę skorzystania z zasobów biblioteki wysyłając w dzienniku elektronicznym wiadomość do nauczyciela bibliotekarza z dziennym wyprzedzeniem.

5. Rodzic/opiekun może odebrać w bibliotece zamówioną pozycję książkową po wcześniejszym umówieniu terminu ( data i godzina).

6. Książki podaje bibliotekarz, nie obowiązuje wolny dostęp do półek.

7. Lektury wypożycza łącznik biblioteczny dla całej klasy i po omówieniu lektury oddaje cały komplet (pod nadzorem wychowawcy lub nauczyciela języka polskiego).

8. Po oddaniu książki trafiają na 2 dni w wyznaczone miejsce ( karton z datą zwrotu).

9. Po przyjęciu książek od czytelnika bibliotekarz każdorazowo dezynfekuje ręce oraz blat, na którym leżały książki.

10. Bibliotekarz co najmniej co godzinę wietrzy pomieszczenie biblioteki.