• ???

• Innowacje pedagogiczne - kontynuacja.

W roku szkolnym 2012/2013 złożone zostały do organu prowadzącego i nadzorującego dwie innowacje pedagogiczne. Autorami są mgr Izabela Marusza-Czerwińska    oraz mgr Remigiusz Weiss. Innowacje maja charakter programowy i dotyczą II etapu kształcenia. Zostały wpisane do rejestru innowacji pedagogicznych przez  Wielkopolskiego Kuratora Oświaty w Poznaniu pozycja 34 i 35.

Opis innowacji

- " Matematyka dla każdego"

Celem tych innowacji jest umożliwienie uczniom zdolnym doskonalenia i rozwijania matematycznych zdolności, dlatego w tej grupie uczniowie będą rozwijać zadania trudniejsze, będą przygotowywać się do udziału w konkursach oraz osiągania bardzo dobrych wyników ze sprawdzianu szóstoklasistów.

Główne cele:

- stworzenie możliwości nauczenia się matematyki uczniom mniej zdolnym poprzez wolniejsze tempo pracy oraz rozwiązywanie większej ilości prostych zadań,

- dostosowanie trudności, rodzaju i ilości zadań do poszczególnych poziomów,

- rozbudzanie zainteresowań uczniów matematyką,

- umożliwienie uczniom zdolnym doskonalenia i rozwijania matematycznych zdolności,

- wdrażanie uczniów do samodzielnej pracy, pokonywania trudności,

- przygotowanie uczniów z obu poziomów do realizacji zadań trudniejszych, które wystąpią w klasach następnych.

Uczniowie na podstawie opinii wychowawców I etapu kształcenia oraz badania opanowania umiejętności z matematyki w klasie trzeciej zostaną podzieleni na dwa poziomy:

Poziom podstawowy -utrwalić podstawowe wiadomości i umiejętnośctworzą uczniowie, którym uczenie się matematyki sprawia trudności. W grupie tej nauczyciel prowadzi zajęcia tak, aby wyćwiczyć i utrwalić podstawowe wiadomości i umiejętności - uczniowie rozwiązują więcej prostych zadań, na lekcjach jest nieco wolniejsze tempo pracy.

Poziom rozszerzony- tworzą uczniowie, którzy opanowali podstawowe wiadomości z matematyki i potrafią je zastosować do rozwiązywania zadań o podstawowym i rozszerzonym stopniu trudności oraz uczniowie uzdolnieni matematycznie, których wiadomości często wykraczają poza program matematyki danej klasy, potrafią rozwiązać zadania z poziomu wymagań dopełniających i wykraczających.

- „English Is My Hobby”

Pomysł innowacji powstał w odpowiedzi na coraz bardziej rosnące zainteresowanie nauką języka angielskiego już od początku szkoły podstawowej i jest skierowany do uczniów pracowitych i dociekliwych, a jednocześnie pragnących rozwijać swoje pasje i uzdolnienia językowe i zainteresowania kulturą krajów anglojęzycznych. Innowacja wyposaża uczniów zdolnych w znacznie szerszy zakres wiedzy o wyższym poziomie trudności, zgodnie z ich możliwościami intelektualnymi i percepcyjnymi w oparciu o inne niż tylko tradycyjny podręcznik materiały, w tym aktualne autentyczne źródła ( także w oparciu o nowoczesne technologie informatyczne ).  Przygotowuje do konkursów  na  etapie miejskim,  rejonowym i

wojewódzkim, zwiększa szanse w zdobyciu lepszych wyników  oraz umożliwia kontynuację nauki w klasach językowych i dwujęzycznych w szkole średniej.

Realizacja programu innowacyjnego pn. „English Is My Hobby” jest kontynuacją nauki języka angielskiego dla uczniów klas 5 - 8 dając im podstawy  kompetencji językowej i komunikacyjnej, umożliwiając porozumiewanie się w języku angielskim z naciskiem na umiejętność rozumienia ze słuchu oraz mówienia. Głównym celem innowacji jest wskazanie dzieciom potrzeby posługiwania się językiem obcym w wielu sytuacjach.

Program innowacji jest  realizowany w grupach w wymiarze 2 godzin dodatkowo w klasie  piątej, szóstej, siódmej i ósmej. Lekcja trwa 45 minut. Nabór do grupy został dokonany jest na podstawie ( jest składową ):

• wyniku sprawdzianu kompetencji z języka angielskiego po  klasie trzeciej
          • decyzji nauczyciela prowadzącego w klasie trzeciej
          • decyzji wychowawcy i/ lub pedagoga szkolnego.

Cele ogólne :

• Rozszerzenie możliwości poznawania języka angielskiego, tworzenie naturalnych kontekstów wykorzystania języka, zmotywowanie uczniów do własnych poszukiwań twórczych.
          • Wyławianie talentów i wspieranie uczniów zdolnych w rozwoju własnych kompetencji językowych.
          • Wykorzystanie wszelkich dostępnych metod, technik, materiałów i pomocy dydaktycznych w celu uatrakcyjnienia i wzbogacenia procesu dydaktycznego.
          • Uświadomienie znaczenia znajomości języków obcych w poznawaniu kultury krajów anglojęzycznych i dokonywanie porównań z kultura Polski w celu kształtowania świadomości własnego dziedzictwa kulturowego i budowania tolerancji wobec innych kultur.
          • Kształtowanie postaw twórczych i wychowanie poprzez sztukę i prace typu projekt w języku angielskim.
          • Wykorzystywanie wiedzy i umiejętności uczniów zdobytych w ramach wszystkich innych przedmiotów szkolnych oraz poza szkołą ( Internet, lektury, telewizja, podróże, itp. ).
          • Zachęcanie uczniów do uczestnictwa w konkursach języka angielskiego, współredagowania gazetki ściennej English Corner  i angielskiego dodatku do gazetki szkolnej  Strzał w dziesiątkę.
          • Zaangażowanie w proces dydaktyczny uczniów, rodziców, innych nauczycieli, środowiska lokalnego.
          • Promowanie osiągnięć uczniów i ich nauczycieli.

Cele szczegółowe:

• Skuteczne używanie języka angielskiego w mowie i piśmie.
          • Rozumienie tekstu mówionego i pisanego.
          • Korzystanie z materiałów w języku angielskim.
          • Poznawanie zwyczajów i życia codziennego w krajach anglojęzycznych.
          • Wykształcenie samodzielności poprzez naukę korzystania ze słowników i źródeł internetowych.
          • Rozumienie swojego własnego procesu uczenia się.
          • Wykształcenie tolerancji wobec różnic i wobec innych ludzi